Příslušníci ruské elity jsou čím dál více znepokojeni výzvami zakladatele žoldácké Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina vrátit se k metodám „okamžitých Stalinových represí“. Začínají se obávat nejen o své majetky, ale i o životy své a svých blízkých. Prigožin totiž navrhl zakročit proti bohatým Rusům, kteří podle něj nedostatečně podporují válku na Ukrajině. Informuje o tom s odkazem na své nejmenované zdroje z bezprostředního okolí Kremlu agentura Bloomberg.

Rétorika Kremlu v posledních měsících vykresluje konflikt na Ukrajině jako osudový střet mezi Ruskem a Západem. Bývalý prezident a premiér Dmitrij Medveděv hovoří o tom, že Moskva bojuje proti „hrstce nacistů-narkomanů, proti jimi oklamanému národu a velkému množství psů ze západních psinců“.

Ruský prezident Vladimir Putin nepoužívá až takové výrazy, ale zároveň neustále opakuje, že Západ si přeje odstranění Ruska z geopolitické mapy. A proto mu nezbývalo nic jiného než vpád na Ukrajinu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Stále častěji se také objevují odkazy na druhou světovou válku. V příručce pro mobilizované vojáky se píše, že není náhoda, že proti Rusku nyní vystupují státy, které tehdy bojovaly proti Sovětskému svazu. Z nějakého důvodu mezi ně autoři zahrnují také Česko a Polsko.

Některé ze zdrojů Bloombergu říkají, že pokud je toto další „vlastenecká válka“, tak ani represe, o nichž mluví Prigožin, nejsou daleko. Tím spíše, že někteří z nejbohatších Rusů své syny v odvodovém věku pro jistotu poslali do zahraničí. Málokdo totiž věří, že současná vlna mobilizace, kdy do zbraně bylo podle Kremlu povoláno 300 tisíc odvedenců, je tou poslední.

Jeden z vysoce postavených zdrojů Bloombergu prohlásil, že situace připomíná vojenskou diktaturu – jen bez vojenského puče, který obvykle v takových případech předchází. Hlavní emocí podle něj je strach.

Tím spíše, že i lidé v minulosti považovaní za liberály, jako je třeba šéf prezidentské kanceláře Sergej Kirijenko nebo expremiér Medveděv, nyní, přinejmenším veřejně, plně podporují válku. Jiní říkají, že když už válka začala, je potřeba ji dotáhnout do vítězného konce. Jinak oni sami přijdou o své postavení a majetky.

Jakkoliv Putin prohlásil, že současná mobilizace skončila, mnozí představitelé ruské podnikatelské elity se obávají, že militarizace společnosti a ekonomiky bude jen pokračovat. Poukazují na zvláštní komisi vedenou premiérem Michailem Mišustinem, která má koordinovat ekonomické úsilí na zajištění války, a srovnávají ji se Stalinovým válečným kabinetem. Rozdíl ale je, že dnes Putin není zdaleka všemocným diktátorem, který by tvrdou rukou držel pod krkem své podřízené.

Ukazuje to právě příběh Jevgenije Prigožina, který podle zdrojů listu Washington Post byl prvním, kdo v létě otevřeně řekl ruskému prezidentovi, že Rusko válku prohrává. Dnes veřejně kritizuje ruské generály a ministra obrany Sergeje Šojgua.

Prigožin byl v 80. letech minulého století drobným kriminálníkem a odseděl si devět let za loupež a zapojení mladistvých do prostituce. Později ale získal ocenění Hrdina Ruska a dnes se o něm spekuluje jako o kandidátovi na nového ministra obrany. Kromě toho, že vlastní soukromou armádu, což je podle ruských zákonů protiprávní, financuje i „fabriku trollů“, která se snaží očerňovat protivníky Kremlu a aktivně šířit dezinformace.

„To je samozřejmě přehnané. Prigožin nikdy nebude součástí elity, která je složená z lidí ze silových složek. Nikdy mezi sebe nepustí kriminálníka,“ tvrdí novinář Andrej Percev, který se specializuje na dění uvnitř Kremlu. Myslí si, že jde o část mocenského zápasu mezi „mladými vlčáky“ a starou gardou kolem Vladimira Putina, jako je tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev a další, kterým je stejně jako ruskému prezidentovi kolem sedmdesátky.

Percev míní, že jde o vzpouru lidí o generaci mladších než současná ekipa kolem Putina. „Jsou to lidé, kteří nemají vlastní mocenskou nebo ekonomickou základnu a jsou naprosto odkázáni na ruského prezidenta. Pokud by Putin z jakéhokoliv důvodu zmizel, tak by se ztratila i jejich mocenská základna.“

Podle něj právě kvůli tomu Prigožin přiznal, že je majitelem žoldácké Wagnerovy skupiny, a také nedávno prohlásil, že to byla jeho „fabrika trollů“, která ovlivnila americké prezidentské volby v roce 2016, kdy byl zvolen Donald Trump. Přitom ještě před rokem Prigožin vyhrál spor u ruského soudu, že s Wagnerovou skupinou nemá nic společného. To je ale jedno. Podle Perceva bylo důležité, že ukázal svou užitečnost. Jak ho používat dále, bude rozhodovat sám Vladimir Putin.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.