Oficiálně se prodává ve večerkách a automatech jako dekorační předmět. Účinky kratomu se přitom podobají energetickým nápojům nebo opiátům jako třeba heroin. Zatímco v sousedních státech je tato látka zakázaná, v Česku je legální a nikdo nehlídá, kdo si ji kupuje. Často ji tak berou i děti. Vláda si teď k rizikům kratomu nechala udělat studii, kterou mají HN k dispozici. A zvažuje pro prodej této látky zavést nová pravidla. Což vítají i ti, kdo s ní obchodují.

Při malých dávkách má kratom povzbuzující účinky jako třeba silná káva, a proto se stal velmi oblíbeným mezi studenty. Průměrně lze 100 gramů této látky pořídit za 300 korun. Podle průzkumů tuto látku, která se prodává ve formě kapslí nebo prášku, zkusil přibližně každý pátý student střední nebo vysoké školy. Při konzumaci většího množství se pak kratom chová jako opiát a má naopak tlumivé účinky.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Dlouhodobé užívání kratomu ale může způsobit poškození jater či závislost. Nejrizikovější je jeho užívání s alkoholem nebo dalšími drogami či léky. Upozorňuje na to zmíněná vládní studie. Na druhou stranu se ale tato přírodní látka využívá právě na léčbu závislostí na opiátech, dále také na bolesti, úzkosti a deprese.

Studie zároveň odhaduje, že se do tuzemska dováží jednotky tun kratomu ročně. Přesná čísla však stát nemá. Česko totiž jeho prodej nijak nereguluje a obchodníci se díky tomu vyhýbají kontrolám od potravinové nebo zemědělské inspekce.

Kvůli chybějícím pravidlům si ho tak mohou kupovat děti. Vedle například večerek je možné na kratom narazit také v prodejních automatech. Vznikla i řada specializovaných e-shopů, kde je možné si ho objednat. Kratom prezentují jako dekorativní předmět, který se nemá konzumovat. Prodejci tak neuvádí žádná upozornění na rizika, která se s požíváním této látky pojí.

To by se mělo změnit. Podobu nových pravidel nyní řeší vládní politici a experti kolem národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. I sami prodejci sdružení v Česko-slovenské asociaci za kratom by byli pro jasnou regulaci prodeje této látky.

„Trápí nás, že nemůžeme zákazníka poučit, co to je za látku a jak se k tomu stavět. Nemůžeme ani omezit prodej pro děti. Byli bychom rádi, kdybychom mohli na balení uvést, k čemu to je, jak to používat, jaká je historie,“ říká prodejce Jan Němec z webu Kratomit. Jeho obchod například od prodeje v automatech už ustoupil.

Jak by měla nová pravidla pro kratom vypadat, zatím není jasné. Například ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že ho zařadí na seznam omamných a návykových látek. Což podporuje i ministerstvo zemědělství. Prodej a přechovávání kratomu by se tak staly nezákonné. Zakázaný už je například na Slovensku, v Bělorusku, Bulharsku, Chorvatsku nebo Polsku.

„Nicméně vzhledem k tomu, že jednání nejsou zdaleka u konce, se ministerstvo zdravotnictví zatím nebude podrobněji k otázce regulace kratomu vyjadřovat,“ uvedl mluvčí úřadu Ondřej Jakob.

Zákaz prodeje kratomu přitom nedoporučuje Světová zdravotnická organizace ani americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. A stejného názoru je i národní protidrogový koordinátor Vobořil. Ten navrhuje prodej kratomu nezakazovat, pouze pro něj stanovit přísná pravidla. Inspirací mají být mantinely, jaké jsou u prodeje tabáku.

„To znamená omezení, kde a komu se to prodává. A aby byla dostupná kontrola toho, co se to vlastně prodává,“ říká Vobořil. Podle něj bylo několik případů například v USA, kdy se v kratomu našly bakteriální nákazy.

V případě, že by se ke kratomu přistupovalo podobně jako k tabáku, chce také Vobořil více dbát na vymáhání nastavených pravidel. Zejména aby se k droze nedostali lidé mladší 18 let. Stát by pak také reguloval, kdo kratom prodává.

„Výrobek by musel být jasně označen, už by tam nemohlo být napsáno, že to není ke konzumaci a je to dekorace. Na obalu by muselo být i varování, dávkování, parametry účinných látek, podmínky bezpečnosti a jakosti, aby to mělo certifikáty obsahu, pokud jde o chemické kontaminanty,“ popisuje adiktolog Viktor Mravčík, jenž je Vobořilův poradce.

Vobořilův tým teď připravuje novou podobu zákona, která by kromě kratomu zavedla pravidla i pro prodej konopných látek s nízkým obsahem THC, tedy takzvané CBD odrůdy konopí. „Momentálně na tom samozřejmě pracujeme hlavně kvůli kratomu, ale nepodléhejme morální panice. Kratom je na trhu od roku 2013 a nemáme žádné případy otravy nebo úmrtí,“ říká Mravčík.

O kratomu se podle něj začalo v poslední době více mluvit. S kolegy ale nepozoruje, že by ho začalo konzumovat více lidí. Zákon, na němž pracují s ministerstvem zdravotnictví i zemědělství, by mohl být připravený do několika týdnů.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.