Lesy České republiky, státní podnik, který pečuje zhruba o polovinu lesů v Česku a každoročně vyhlašuje tendry za miliardy korun, ode dneška zná nového generálního ředitele. Stal se jím nynější ekonomického ředitel firmy Dalibor Šafařík. Podnik byl bez řádného šéfa už jedenáctý měsíc a na jeho nalezení byla potřeba dvě výběrová řízení. První konkurz ministr Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na jaře zrušil, když si nevybral žádného z pěti kandidátů. Druhý pokus, který ministerstvo zemědělství svěřilo v létě soukromé personální agentuře Constellation, nabídl ve finále šestici kandidátů, vesměs v lesnické komunitě známá jména. Mezi nimi už Nekula vítěze určil. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Šafařík ve státních lesích působil už v letech 2014 až 2020, kdy byl šéfem krajského ředitelství v Brně. Je lesní inženýr a má doktorský titul z Lesnické a dřevařské fakulty brněnské Mendelovy univerzity. Na ní pracoval jako vedoucí Ústavu lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky do letošního června, kdy byl jmenován ekonomickým ředitelem státního podniku. 

Výběr Šafaříka však nebyl vůbec jednoznačný. Nejúspěšnějším kandidátem se pro výběrovou komisi sestavenou agenturou stal podle několika dobře informovaných zdrojů z lesnického prostředí bývalý generální ředitel podniku z let 2014 až 2018 Daniel Szórád. Manažer, který má blízko ke KDU-ČSL, byl navíc favoritem předsedy lidovců Mariana Jurečky. „Tvrdě Szóráda prosazoval, ale celý zbytek koalice ho s tím ostře poslal někam,“ uvedl zdroj z jedné z koaličních stran.

Szórád doplatil na to, že jeho éra byla spojená s rozvojem nevídané kůrovcové kalamity. Za pozdní reakci a celkovou nepřipravenost kritizují mnozí lesničtí experti Szórádovo vedení dodnes a v roce 2018 totéž podniku vyčetla a udělila pokutu 3,5 milionu korun i Česká inspekce životního prostředí. Vadilo jí zejména, že drtivou většinu kůrovcem zasažených smrků kácely externí těžební firmy, které zakázky získaly prostřednictvím zdlouhavého procesu soutěží a dražeb. Tento systém přitom Szórád dlouho hájil. Právě kvůli nezvládnuté kalamitě byl nakonec v květnu 2018 tehdejším ministrem zemědělství Jiřím Milkem (za ANO) odvolán.

Szórádovi, který nyní pracuje pro Lesní společnost Trhanov, nepomohlo ani trestní řízení. Obvinění ohledně porušení povinnosti při správě cizího majetku však už loni státní zástupce zrušil. Na konci dubna ho navíc soud první instance zbavil i obvinění z podvodu kvůli nedodržení konkurenční doložky.

Finalisté výběru

Dalibor Šafařík – ekonomický ředitel LČR 

Daniel Szórád – generální ředitel LČR z let 2014–2018

Jiří Groda – dnešní pověřený ředitel LČR

Václav Lidický – bývalý výrobně-technický ředitel LČR z let 2014 a 2017 

Jaromír Kříha – současný vedoucí závodu lesní techniky LČR

Petr Král – bývalý ředitel Vojenských lesů a statků.

Konečný výběr Šafaříka nechtěl nikdo ze zasvěcených politiků oficiálně komentovat, mezi menšími koaličními stranami ale panuje s rozhodnutím spíše nespokojenost. „Do poslední chvíle jsme se snažili takový výběr zvrátit,“ uvedl jeden z účastníků zákulisních jednání.

Co vlastně na Šafaříkovi vadí? Nejde prý ani tolik o jeho osobu, ale spíše o průběh jednání. Koaliční smlouva všech pět stran zavazuje obsazování klíčových pozic s ostatními konzultovat. V tomto případě si prý ale mnozí představovali od lidovců intenzivnější jednání. „Jde také o to, aby si nedal jako náměstka Szóráda,“ řekl jeden z vyjednávačů.

Průběh výběru kritizují i experti mimo politické strany. „Celý konkurz byl šitý na míru Danielu Szórádovi, který podle personální agentury opravdu vyhrál. Měl být tedy jmenován, nebo měli výběr zrušit a vypsat výběrové řízení nové. Celé to pak působí, že nešlo o odbornost a nalezení člověka, který rozumí svému řemeslu, ale o to, kdo půjde na ruku politicko-ekonomickým zájmům,“ uvedl lesnický analytik Aleš Erber.

Podle programového prohlášení vlády, které má nový ředitel naplňovat, by měly státní lesy projít hlubokou proměnou. Nově by se na ně mělo nahlížet jako na národní dědictví, a ne jako na továrny na dřevo. Vláda v dokumentu podpořila přírodě blízké postupy hospodaření a je proti stále převažujícímu plošnému kácení a tvorbě pasek.

Hospodaření Lesů České republiky

Státní podnik v letošním prvním pololetí meziročně zmnohonásobil hrubý zisk na 4,73 miliardy korun z loňských 677 milionů. Důvodem jsou hlavně vyšší ceny dřeva a větší prodej tohoto materiálu ve vlastní režii.

Tržby vzrostly o 56 procent na 9,4 miliardy korun z 6,1 miliardy před rokem. V loňském roce LČR zvýšily čistý zisk na 2,74 miliardy ze 44 milionů v roce 2020. Také loni bylo hlavním důvodem růstu zisku zvýšení cen dřeva. Podnik navíc získal od státu dotace na obnovu kůrovcem zničených lesů.

V příštích pěti až šesti letech budou muset Lesy ČR výrazně investovat do obnovy cest a pěstební činnosti. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly bude suma dosahovat až 50 miliard korun.

Zdroj: ČTK

K tomu, jak se bude taková lesní revoluce dařit Šafaříkovi, jsou někteří odborníci skeptičtí. „Není to jméno, které by vzbuzovalo naději na převratnou změnu. Během jeho působení na pozici brněnského krajského ředitele jsme nějaký posun směrem k přírodě blízkému hospodaření nepozorovali. Můžeme jen doufat, že příjemně překvapí,“ uvedl například lesnický expert Hnutí Duha Jaromír Bláha.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.