Nestíháme, nikdo nemohl čekat takový zájem, ale nemůžeme nabírat elektrikáře jako montážní firmy. Tohle není veřejné přiznání někoho ze tří provozovatelů elektrické distribuční sítě v Česku, ale přesný popis situace po velké části ČR. Můžete mít hotovou elektrárnu, můžete mít všechny podklady v pořádku, ale oficiální spuštění elektrárny může být měsíce vzdálené.

Během prosince narazil na limity svých kapacit i ČEZ. Ten ještě na podzim hlásil, že zvládá požadavky klientů na kontrolu již hotových elektráren a jejich připojení k distribuční síti bez zpoždění, zatímco v jižní polovině republiky se čeká i několik měsíců už od léta. A to navzdory pravidlům, která schválil Energetický regulační úřad.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Statistiky jsou neradostné, pokud nežijete v Praze, ale důležitější je, kdy se Zápisky budoucího solárníka změní na Zápisky solárníka začínajícího.

Distribuční firmy mají podle Podmínek provozu distribuční sítě 30 dní na to, aby po podání kompletní žádosti zákazníka připojily. Podmínky pro rok 2022 nejsou tak jednoznačné jako ty loňské, kde výslovně stálo, že provozovatel distribuční sítě provede ve lhůtě do 30 kalendářních dnů od podání žádosti první paralelní připojení výrobny elektřiny k síti.

Aktuální formulace říká, že provozovatel sítě o Umožnění trvalého provozu rozhodne do 30 dnů od podání kompletní žádosti. I tato formulace ale znamená, že majitel fotovoltaické elektrárny má do 30 dní od podání žádosti a splnění podmínek mít elektrárnu v provozu.

Možná se distributoři mohou vymluvit na to, že rozhodnout můžou, ale vyměnit elektroměr nemusí, jenže to prakticky nedává smysl. Místo toho se ČEZ i EG.D zaklínají tím, že stačí do 30 dní přidělit termín výměny elektroměru a provedení Prvního paralelního připojení/Umožnění trvalého provozu.

Skoro všichni ve skluzu

ČEZ byl ještě do poloviny prosince podle svého tiskového oddělení schopný do 30 dní od podání žádosti zákazníkům vyměnit elektroměr a povolit jim standardní provoz elektrárny. Do té doby registroval jen nižší desítky případů, kdy se výměna elektroměru a prověření elektrárny zpozdily. Teď už firma nezvládá. Situaci komplikovaly jak kapacity techniků distribuční sítě, tak problémy s dodávkami elektroměrů, které umí dálkově odečítat informace o spotřebované i do sítě odeslané elektřině.

V síti EG.D je situace dlouhodobě horší a čekací lhůty podle dostupných informací delší. Firma přes opakované žádosti neposkytla informaci o tom, kolik zákazníků nebo jaký podíl zákazníků čeká na oficiální připojení fotovoltaiky k distribuční síti. EG.D místo toho nabídlo protiofenzivu: důvodem, proč část zákazníků čeká na připojení déle než 30 dní od podání žádosti, je to, že 60 procent žádostí o konečné provozní oznámení (PPP) je neúplných a vyžadují další kontakt se zákazníkem.

Práci firmě komplikuje skutečnost, že 13 procent výjezdů je marných, žadatelé nemají připravené odpovídající podmínky, aby elektroměr mohli vyměnit a nainstalovat nový. Bylo by zajímavé tato čísla dát do kontextu s podílem žádostí, u kterých EG.D nedodrželo termíny. Jeden konkrétní případ, k jehož datům máme přístup, měl elektrárnu hotovou dříve než my, ale termín PPP má od EG.D až na únor. Případů několikaměsíčního čekání je ale mnohem více. Nutno dodat, že přesný počet nebo podíl žádostí, které ve lhůtě 30 dní nezvládl vyřídit ČEZ Distribuce, také neznáme.

Od obou velkých distributorů elektřiny se tak odlišuje Pražská energetika. „Evidujeme jednu takovou žádost, kde lhůta byla překročena, ale šlo spíše o chybu. Omluvili jsme se. Je ovšem pravdou, že k limitu 30 dnů se v těchto dnech blížíme,“ uvedl tiskový mluvčí firmy Karel Hanzelka. Počet žádostí v Praze je ale výrazně menší než u EG.D i ČEZ.

Můžete si stěžovat, můžete žalovat…

Na dodržování podmínek má dohlížet Energetický regulační úřad, který schvaluje i Podmínky provozu distribučních sítí. Podle mluvčího úřadu Michala Keborta je současný stav výjimečný kvůli enormnímu nárůstu žádostí. Uživatel má v případě porušení podmínek možnost zahájit spor o plnění ze smlouvy, případně může podat žalobu o náhradu škod – to ale musí řešit soud, nikoliv ERÚ.

S ohledem na situaci je smutnou realitou, že stížnost na ERÚ na porušení smlouvy nebo žaloba na náhradu škody má hlavně jeden potenciální přínos – tedy urychlené připojení výměnou za další stres a náklady spojené s právníky. V současnosti, tedy přes zimu, by náhrada škody byla marginální – výroba přes listopad, prosinec a leden není taková, aby vyvážila několik hodin práce právníka.

Důrazný tlak na distributora a připomenutí rozporů mezi deklaracemi a Podmínkami provozu distribuční sítě ale mohou pomoci, i když to není příjemné a vyžaduje to mimo jiné vysokou míru tolerance vůči čekacím lhůtám na zákaznické lince.

S naší elektrárnou bylo vše složitější kvůli dříve popsané změně dodavatele a nutnosti znovu podávat celou žádost o připojení mikrozdroje. První fáze proběhla rychle, Columbus dodal podklady kompletní a bez chyb, ČEZ 15. listopadu schválil projektovou dokumentaci bez výhrad nebo nutnosti cokoliv doplňovat. Teprve poté mohl dodavatel požádat o PPP, což se stalo 23. listopadu.

Počátkem prosince jsme ale neměli ještě přidělený termín. Začal jsem proto telefonovat na zákaznické centrum. Dlouhé čekání a dlouhé přesvědčování, že ČEZ porušuje podmínky a 30 dní nemá na přidělení termínu, nejprve nezabralo. Prý to nejde, nejsou kapacity. Druhý den už jsme měli v zákaznickém systému přidělený termín instalace elektroměru – 19. ledna, což znamenalo překročení termínu o měsíc.

Po dalším kole hovorů a upozorňování jsme dostali termín 19. prosince, což znamená, že firma dostojí svým Podmínkám provozu distribuční sítě. V tuto chvíli ani sám nevěřím, že to bylo jen proto, že jsem volal na zákaznické centrum a byl slušný, leč důrazný a neodbytný.

Dost pravděpodobně v tom hrála roli i moje komunikace s tiskovým oddělením ČEZ ohledně statistik zákazníků nepřipojených v termínu. Omlouvám se.

ČEZ měl den předem ještě termín potvrdit, ale v pátek se nikdo neozval, takže drama ještě pokračovalo. V pondělí už se ale věci pohnuly kupředu. Po osmé hodině mě vzbudil telefon, technik potvrzoval, že přijde na druhou odpoledne. Přijel na čas a přivezl s sebou nový elektroměr. Úplně nový.

První dodávka srbského výrobce Meter&Control dorazila do skladu ČEZ v pátek 16. prosince a pro našeho technika šlo o první instalaci tohoto modelu vůbec. Standardní výměna elektroměru a PPP trvá asi půl hodiny, v našem případě se to kvůli neznámému elektroměru trochu protáhlo.

Výměnou elektroměru ale v podstatě skončilo čekání. Elektrárnu můžeme bez omezení používat. Nic na tom, že s deseti centimetry sněhu na panelech vyrábí zařízení s maximálním výkonem 7 kWp asi 30 wattů. Zima je pro fotovoltaické elektrárny slabá a na plochých střechách s minimálním sklonem to platí dvojnásob.

Konec zápisků budoucího solárníka

Po další čtvrthodině mučení uší na infolince ČEZ jsem se dozvěděl, že oficiální protokol o Prvním paralelním připojení bude hotový do tří pracovních dní. To znamená, že na Štědrý den budeme mít naprosto oficiálně hotovou funkční a legální výrobnu elektrické energie připojenou do sítě ČEZ Distribuce. Také to znamená, že se 19. prosince 2022 z budoucího solárníka stal solárník začínající, i když černé na bílém to bude až těsně před Vánoci. Nejdražší vánoční dárek v rodinné historii.

Do nového roku tak vstoupíme jednak s praktickými zprávami z provozu elektrárny během nejhoršího ročního období pro fotovoltaiku, jednak s praktickými zážitky z přechodu na službu Elektřina pro soláry, snahy o získání levnější distribuční sazby ve spojení s vytápěním klimatizací a také se stopkami v ruce. Tentokrát budou měřit čas vyřízení vyplacení už schválené dotace.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.