Po týdnech mezinárodního tlaku se německý kancléř Olaf Scholz rozhoupal. Berlín dodá Ukrajině tanky Leopard 2 a dovolí jejich vyslání i z jiných zemí. Spojené státy zároveň pošlou třicítku svých tanků Abrams. Co tento krok znamená? Přinášíme otázky a odpovědi.

Kolik moderních tanků Ukrajina dostane a kdy?

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Německo pošle 14 tanků, tedy jednu rotu, a stejnou dodávku už ohlásilo také Polsko. Nabídku vyslat tanky bez přesnějšího počtu oznámily také třeba Finsko nebo Španělsko. Podle prohlášení německého kancléře je cílem rychle vybavit Ukrajinu dvěma prapory Leopardů, půjde tedy o několik desítek, možná více než sto tanků, které půjdou nejspíš z armádních zásob. To znamená, že mohou být relativně rychle – v řádu týdnů až jednotek měsíců – připravené k vyslání. Španělské tanky jsou ale například ve velmi špatném stavu a jejich oprava potrvá měsíce. Výcvik posádek, který nabídlo Polsko, trvá podle pravidel bundeswehru tři měsíce, ale jejich spolupráce ještě déle. Ukrajinci hovoří maximálně o dvou měsících výcviku. Tím, že jsou v Evropě poměrně rozšířené, neměl by být problém s výcvikem a přípravou, i když jednotlivé typy označované číslicí za písmenem A, tedy A4 až A7, se liší. Zároveň USA slíbily třicet tanků Abrams a Británie čtrnáct tanků Challenger.

Nebudou kvůli různým typům tanků problémy s logistikou, municí a náhradními díly?

Ukrajinci už mají zkušenosti s loňskými dodávkami různorodé výbavy od západních států, ale i tak bude provozování několika různých typů tanků poměrně náročné. I proto byl největší tlak na poslání Leopardů – na Západě jsou nejrozšířenější, mají širokou technickou základnu a možnosti oprav a vyškolený personál v řadě zemí. Kancléř Scholz také oznámil, že součástí německé pomoci bude logistika, údržba a munice. Německé firmy již nyní provozují dvě opravárenské dílny pro už dříve poslanou německou obrněnou techniku na Ukrajinu, jednu v Litvě, druhou na Slovensku.

V čem je hlavní kouzlo tanků Leopard 2?

V sedmdesátých letech minulého století byly navrženy a od té doby vylepšovány právě pro druh operací, pro něž je potřebuje ukrajinská armáda: zadržet ruské obrněné kolony, podniknout protiútok a zatlačit tehdy sovětskou, nyní ruskou armádu zpět. Po pádu železné opony byly ještě vylepšovány s tím, jak si západní armády vyzkoušely sovětské tanky. Novější verze A6 a A7 tak mají lepší hlavní kanon a lepší systémy řízení palby. Leopard je na rozdíl od ruských tanků také projektován s větším ohledem na bezpečnost posádky – hlavně nemá nabíjecí automat. Ten v ruských strojích sice ušetřil jednoho člena posádky, ale ukrajinské útoky na tanky shora včetně dronů ukázaly, jak slabě jsou v těchto místech chráněné a že zásah vede k výbuchu munice uložené v automatu ve věži. Leopard i Abrams a Challenger mají zásoby munice oddělené od hlavního prostoru posádky.

K čemu konkrétně budou Abramsy a Challengery na Ukrajině?

Jsou především politickým nástrojem, jak donutit Německo poslat další Leopardy a souhlasit s jejich vysláním z jiných zemí. Podle amerických analytiků jsou hlavně tanky Abrams poměrně složité na provoz a těžké na údržbu, jejich turbínový motor potřebuje palivo, které jinak používají letadla, takže jejich dodávka a výcvik posádek bude zřejmě trvat déle.

Proč tedy potřebují Ukrajinci západní obrněnce, když je to s nimi tak složité?

Odpověď má dvě roviny. První je technicko-průmyslová. Ukrajinská armáda poměrně rychle vyčerpává zásoby zbraní a munice sovětského původu, s nimiž umí zacházet. I přes dodávky například tanků – stovka strojů T-72 se připravuje v Česku a platí ji USA a Nizozemsko – je problém s municí, která se už v členských státech NATO kromě Bulharska nevyrábí. Na počátku války měla ukrajinská armáda papírově pětkrát méně tanků než ruská, dohromady dva a půl tisíce často modernizovaných strojů T-64, T-72 a T-80. Oficiálně ztráty nejsou známé, blog Oryx, který sleduje válečné ztráty obou stran, ale odhaduje, že Ukrajinci přišli nejméně o pět stovek tanků. Nejméně tři sta jich dostali z Polska, zhruba stovku z Česka a dalších zemí. Desítky tanků také Ukrajina ukořistila Rusům.

Druhá rovina je vojenská. Velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj v prosinci v rozhovoru pro týdeník Economist řekl, že kromě další bojové techniky potřebuje tři stovky tanků, aby mohl dobýt území obsazená nyní ruskými silami. Podle názoru expertů jsou západní tanky prostě lepší než původně sovětské a ruské stroje, mají lepší pancíř, jsou větší a těžší a lépe ochrání posádku. Například podle generála Bena Hodgese, bývalého velitele amerických sil v Evropě, by západní tanky měly být na špici připravovaných ukrajinských ofenziv.

Například tanky Leopard jsou navržené pro úzkou spolupráci s bojovými vozidly pěchoty Marder, které už Německo slíbilo také poslat. Ukrajina má čím dál víc západní techniky, jejíž spolupráci cvičí vojáci NATO. Spojené státy posílají Ukrajině desítky bojových vozidel pěchoty Bradley a transportérů Stryker. Švédsko slíbilo desítky bojových vozidel CV90, stejných, jaké si pořizuje česká armáda.

Rozhodnou tedy západní tanky válku na Ukrajině?

Určitě ne samy o sobě. Na to jich je stále málo. V tomto je potřeba se podívat opět na moderní způsob válčení. Zjednodušeně, válka je nyní poziční, tedy obě strany se ostřelují, ale nemají sílu na větší manévry. Proto se hovoří o jarních ofenzivách na obou stranách. Pro tyto ofenzivy je ale potřeba přejít na manévrový způsob boje, tedy obejít protivníka, přetlačit, přeskočit, zaskočit, zkrátka vytvořit situaci podobnou té v září, kdy Ukrajinci překvapivě zaútočili u Charkova. Tehdy měli dost vojáků a techniky k tomu, aby rychle postupovali na území slabě obsazené ruskými vojáky, kteří se nestačili zorganizovat k obraně.

Abychom opět citovali generála Hodgese: „Neexistuje jedna věc, která by celý konflikt kompletně změnila.“ Ukrajinští vojáci se potřebují naučit taktiku kombinované operace ve velkém měřítku, kdy spolupracují různé druhy zbraní: tanky, bojová vozidla pěchoty, vrtulníky, letadla, drony, dělostřelectvo. Jednotlivé prvky se navzájem chrání a zároveň tvoří velkou masu, která je schopná zatlačit protivníka zpět či prolomit jeho obranu.

Teprve taková kombinovaná operace má podle řady odborníků šanci na úspěch proti opevňujícím se ruským pozicím. Spojené státy oznámily, že právě na takový druh operace začaly na základnách v Německu trénovat stovky ukrajinských vojáků.

Jakou další techniku může Západ Ukrajině poslat?

Rozhodnutí o vyslání tanků je nepochybně průlom, pro opatrné západní politiky jako Olaf Scholz především mentální. Už nyní prosakují zprávy o tom, že v USA se školí či budou školit ukrajinští piloti, ale není jasné, zda na stroje, jako jsou bitevníky F-16, nebo na protitankové letouny A-10.

Zároveň Kyjev neustále opakuje, že potřebuje rakety delšího doletu než ty, které používá v nyní dodaných systémech Himars. Ukrajinci by potřebovali taktické balistické rakety ATACMS, které se dají odpalovat z podvozků Himars a mají dolet až 300 kilometrů. Tím by mohli Ukrajinci ničit ruské zásobovací linie. Spojené státy se ale dosud obávaly, že by je Ukrajina použila k útokům na ruské území a tím se zvýšilo riziko eskalace války. Podle deníku New York Times se nicméně i v tomto ohledu přemýšlení mezi americkými lídry mění.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist