Máloco vyvolává v Česku takovou kolektivní nechuť jako úvahy o vyšším zdanění majetku, zejména nemovitostí. Ač je to záležitost na Západě zcela běžná, u nás se v odporu proti ní šikují v dojemné shodě pravicově zaměření lidé společně s populisty, liberálové s konzervativci, chudší s nejbohatšími.

Bylo to velmi plasticky vidět v tomto týdnu. Novinářka Veronika Sedláčková na Twitteru v debatě o majetkových daních napsala, že „je na čase svrhnout z oltáře posvátnou krávu nedotknutelnosti soukromého majetku a volné ruky trhu a začít pracovat na politikách, které akcentují solidaritu a společenskou soudržnost“. Dostala za to naloženo zprava i zleva, nechyběly implicitní urážky i explicitní nadávky z oblasti hovězí živočišné výroby. Proč majetkové daně budí v Česku takový odpor?

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Odpovědi jsou v zásadě tři. Ta první spočívá ve zkušenosti s komunismem. V kolektivní paměti Čechů jsou krádeže soukromého majetku, které se odehrávaly ve jménu komunistické ideologie a kterým se eufemisticky říkalo znárodnění. Ve skutečnosti šlo o zestátnění, ze kterého „národ“, kromě vládnoucí komunistické vrstvy, pranic neměl a které naopak vedlo k plošné devastaci země i lidských charakterů. A protože každá extrémní akce plodí extrémní reakci opačného směru, stal se po pádu komunismu soukromý majetek, v souladu s klausovskou verzí neoliberalismu, zcela nedotknutelným. Za krádež se tak nepovažuje jen jeho odebrání, ale instinktivně i pouhé zdaňování. Extrémně nízké majetkové daně (ve srovnání se západní Evropou i USA) považujeme za výdobytek, na který si nechceme nechat sáhnout.

Proč se ale na odporu k majetkovým daním shodnou s bohatými lidmi i ti s nižšími příjmy? Proto, že v Česku existuje kult soukromých nemovitostí. Nemovitost vlastní 68 procent lidí, a často ne jen jednu. I lidé s nízkými příjmy mají chaty a chalupy, jsme nejvášnivějšími chalupáři v Evropě. I to je dědictví socialismu, doby, kdy se většina energie obyvatelstva soustředila právě na tato soukromá královstvíčka, která poskytovala možnost úniku a dávala určitý pocit blahobytu. A platí to do značné míry i dnes. Chalupu chce skoro každý, na českou situaci, kdy i průměrně vydělávající mají svůj „letní byt“, hledí Západoevropané poněkud vyjeveně. Velkou část majetku prostě Češi mají a chtějí „v cihlách“. A ani investiční chování těch majetnějších nenasvědčuje tomu, že by se tato mentalita měla měnit. Jakékoli úvahy o vyšším zdanění nemovitostí proto pokládají nejen bohatší, ale i chudší tuzemci málem za útok na osobní integritu.

No a třetím důvodem, proč Češi při úvahách o majetkových daních lezou hromadně na barikády, je nedůvěra ke státu. Nevěříme, že vyšší daně stát dokáže využít k našemu prospěchu, k modernizaci infrastruktury, zlepšení zdravotní péče, prostě k rychlejší konvergenci k západní Evropě. Máme zkušenost, že se nám z nejvyšší úrovně kontinuálně lže. Nemusíme rovnou zmiňovat komunistickou lež o tom, že nebude měnová reforma, stačí si vzpomenout na lži levicových vlád, které končily tím, že „sliby nebyly zasazeny do reálného rozpočtového rámce“, na lži populistů, kteří jsou schopni popřít desetkrát za pět minut sami sebe, nebo zjevné, rozpočtové lži, kterých se před posledními sněmovními volbami dopouštěla současná vláda. Češi si zkrátka v důsledku historické zkušenosti důvodně myslí, že je stát chce vždy hlavně obrat, tentokrát třeba pod heslem společenské soudržnosti, solidarity a udržitelného hospodaření.

Není pak divu, že lidé nejsou ochotni uvěřit ani tomu, že by zvýšení majetkových daní mohlo být součástí komplexní daňové reformy, kdy by se současně snížila extrémně vysoká daň z práce, což by jim nejen nechalo více peněz v peněženkách, ale i pomohlo rozhýbat zatuhlé Česko. Je jedno, že ekonomové přesvědčivě ukazují, že právě to naše země potřebuje, jako to udělal na stránkách HN nedávno investiční bankéř Ondřej Jonáš. Přesvědčení občanstva je takové, že když se zvednou majetkové daně, nestane se jinak nic a daňová zátěž půjde nahoru.

To vše jsou důvody, proč jakékoli úvahy o zvýšení daní z majetku vyvolávají v Česku alergickou reakci. Notabene když je někdo zformuluje tak radikálně jako třeba Veronika Sedláčková, která mluvila o svrhávání „posvátné krávy“ soukromého vlastnictví. Ač tím samozřejmě nemyslela návrat ke komunistickým loupežím, ale jen přiblížení se západním standardům výše daní a daňového mixu, málo platné: v Česku je každý, kdo daňově sáhne na domy, byty, chaty, chalupy, „za komunistu“.

Lze s tím samozřejmě nesouhlasit, protože když chceme patřit na Západ, pak bychom měli podobně jako Západ přistupovat i k daním. Ale nesouhlas je tak jediné, co lze se zdejším kultem daňové nedotknutelnosti cihel dělat. Každá vláda, která ho zkusí zlomit, bude mít vážný problém. A to možná i s přežitím.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist