Už roky je Česko největším exportérem surového dřeva v Evropské unii. Vloni ale z českých lesů vyvezly kamiony nejméně kmenů od roku 2018. Důvodem bylo zejména snížení těžby, která vrcholila v době kulminace kůrovcové kalamity v letech 2019 až 2021. Podle lidí z oboru se však objevují i první známky vyšší tuzemské poptávky po dřevě. Je to dobrá zpráva, protože ekonomové už roky poukazují na fakt, že masivním vývozem nezpracovaného dřeva, tedy bez přidané hodnoty, přichází země o desítky miliard korun ročně. Podporu domácím pilám a většímu využití dřeva, například u veřejných staveb, slíbila i vláda.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.