Krach e-shopu softwarové firmy Unicorn Vladimíra Kováře má všechny prvky dobré detektivky: figurují zde tajemné firmy, podezřelé z podvodů a ve hře jsou i dluhy vůči mezinárodnímu operátorovi T-Mobile a skupině J&T dohromady za 1,8 miliardy korun. Případ, nyní vyšetřovaný policií, navíc poškozuje i reputaci samotného Kováře – jednoho z nejbohatších Čechů a výrazné postavy mezi podnikateli polistopadové éry.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Kauza se týká Kovářovy společnosti Mammoth, provozovatele e-shopu Mamut.cz. Firma se dostala do platební neschopnosti a v pátek na sebe podala insolvenční návrh. Z insolvenčního dokumentu vyplývá, že Mammothu dluží řada partnerů celkem asi 2,1 miliardy korun. Zároveň firma dluží operátorovi T-Mobile a leasingové společnosti ze skupiny J&T Banky dohromady asi 1,8 miliardy. S oběma firmami nyní účty přezkoumává a část zmíněné pohledávky zpochybňuje. V insolvenčním návrhu Mammoth například uvádí, že disponuje dokumenty, podle kterých mu část vyfakturovaného zboží nebyla vůbec dodána.

V případu, který tento týden vzbudil pozornost velké části tuzemské byznysové komunity, je řada nejasností. Lidé kolem Unicornu a dotčených firem se k věci většinou nechtějí blíže vyjadřovat, s odkazem na vyšetřování a probíhající prověrky účetnictví.

„Situace v Mammothu je závažná, vše je předáno policii a já se k situaci nemohu nijak vyjadřovat,“ napsal HN v textové zprávě Vladimír Kovář. 

Mammoth fungoval částečně jako prodejce elektroniky a jiného zboží pro zaměstnance a spolupracovníky Unicornu. Podle informací HN v roce 2019 firma své aktivity rozšířila a začala prostřednictvím splátkových a leasingových programů odebírat mobily a další elektroniku od T-Mobilu. Zboží pak dodávala dvěma malým společnostem SBJ Trade a J.A.E, které jej měly přeprodávat. V insolvenčním podání stojí, že počátek problémů nastal už v roce 2022, kdy placení od SBJ a J.A.E. začalo váznout a byl sjednán splátkový kalendář. Na začátku letošního března tito partneři přestali splácet úplně a přestali komunikovat.

Mammoth v insolvenčním dokumentu uvádí, že tyto firmy „v současné době žádné své závazky nehradí“ a že „nemá informaci o tom, kde se zboží v dispozici odběratelů aktuálně nalézá“.

J&T Leasingová společnost, která pro byznys zajišťovala splátkové financování, napsala HN, že když v březnu nastaly problémy s placením, zástupci J&T jednali s lidmi z Unicornu a dozvěděli se, že Mammothu došly peníze. „Z jednání zároveň vyplynulo, že docházelo k porušování úvěrových podmínek a potenciálně k podvodnému konání zaměstnanců koncernu,“ řekla mluvčí J&T Banky Monika Veselá bez uvedení detailů. J&T řešení pohledávky proto postoupí firmě zaměřené na vymáhání.

Do podezření z fingovaných faktur nevnáší víc světla ani T-Mobile. Jeho mluvčí  Patricie Šedivá řekla, že ve smlouvě s Mammothem má firma závazek mlčenlivosti. Operátor nicméně trvá na tom, že jeho nároky jsou nezpochybnitelné, protože Mammoth veškeré dodávky stvrzoval předávacími protokoly.

Lidé z oboru e-commerce, kteří mluvili pod podmínkou anonymity, se nyní podivují nad tím, jak mohl Unicorn a jeho partneři nechat přes dvě prakticky neznámé firmy protékat miliardy korun, které by reálně znamenaly obchod se stovkami tisíc mobilů. SBJ Trade i J.A.E. jsou dva roky staré společnosti a sídlí na stejné adrese v pražské Revoluční ulici. Zdá se že nemají webové stránky, a z veřejných zdrojů také nelze zjistit, zda skutečně vykonávaly nějakou obchodní činnost. V rejstříku firem je jako majitel uvedený podnikatel Břetislav Janoušek, bývalý ředitel knihkupectví Neoluxor. Spojit se s ním HN nepodařilo.

Vladimír Kovář IT skupinu Unicorn založil v roce 1990 a během let se stal výrazným hlasem v českém byznysu – bojoval například za transparenci výběrových řízení ve státní správě a sázel na elektromobilitu. Získal i řadu ocenění, například za rok 2008 byl vyhlášen v soutěži EY Podnikatelem roku. Kovářův majetek časopis Forbes odhadl na 6,1 miliardy korun a umístil ho v nejnovějším žebříčku nejmajetnějších Čechů na 69. příčku.

Skupina Unicorn patří k největším ryze českým výrobcům softwaru, s ročními tržbami přes sedm miliard a dva a půl tisíci zaměstnanci. Nejdůležitější divizí je Unicorn Systems, vývojář softwarových řešení například pro řadu bank a v posledních letech také pro energetiku. Jeho systémy stojí za celoevropskými platformami zajišťujícími přeshraniční obchod s elektřinou. Firma má nově i samostatnou divizi Charge-Up, jež vyvíjí software pro dobíječky elektromobilů. Systém pomáhá plnit baterie například v mladoboleslavské Škodě Auto či ve švédském Göteborgu.

Součástí skupiny je také divize Plus4U, tvůrce softwaru a aplikací pro firmy, instituce i jednotlivce. Jde například o online kurzy pro děti (Red Monster) nebo online obchod se školními potřebami SchoolMarket. Spadají sem i cestovní kancelář VIG Travel či windsurfingová základna Meltemi v Řecku. Sem právě patří i e-shop Mamut.cz. Unicorn má v Praze také vlastní vysokou školu Unicorn University.

S přispěním Jana Brože a Jaroslava Maška 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist