Přestože se trh ochladil, zůstáváme jako investoři do start-upů v raných fázích ve střední a východní Evropě optimističtí. Naopak, vidíme nyní ohromnou příležitost pro celý region.

Ochlazení trhu sice vede k tomu, že fondy končí nebo investují méně, a konkurence tak zaniká – nicméně nové, rychle rostoucí firmy s globálním potenciálem vznikají i nadále. Podnikavost a houževnatost lidí během recese obvykle roste. Proto v našem regionu plánujeme v následujících dvou letech investovat ještě aktivněji než doposud.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

V poslední době často skloňovaný pokles investic je nejvýraznější u velkých investičních kol v pozdějších fázích, a to zejména na Západě. Peníze do startupového ekosystému tam byly v nedávných letech pumpovány ve velkém. A byly „levné“, tedy s velmi nízkou úrokovou sazbou a při vysokých valuacích. Naopak investice do ranějších start-upů – firem na začátku vývoje s tržbami do milionu eur a velkým růstovým potenciálem – se ve střední a východní Evropě zdaleka tolik nepřehřály. Proto také nebyl následný pokles tak markantní.

Jinými slovy, v našem regionu byl historicky vždy nedostatek peněz do start-upů. Ty tak byly nuceny operovat efektivněji, bez externího kapitálu, anebo s daleko menšími investicemi než jejich západní protějšky. Díky tomu se lokální technologičtí podnikatelé nestihli naučit tolik utrácet a také to zabránilo nafukování valuací firem nad reálnou hodnotu. Investoři tím pádem tolik nepřepláceli, a proto je tu současná krize daleko menší.

Kromě toho začali investoři do start-upů po celém světě opět upřednostňovat firmy, které umí efektivně hospodařit s penězi a jejichž produkty přinášejí svým zákazníkům prokazatelnou hodnotu. A přesně toto zdejší zakladatelé start-upů, i díky výraznému technologickému talentu, již mnohokrát prokázali.

Věříme, že díky stávající situaci a z ní vyplývajících příležitostí se náš region v příští dekádě dostane do startupového popředí – nejen v evropském měřítku, ale i v tom globálním.

Autor je zakládající partner Presto Ventures

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.