Přestože se trh ochladil, zůstáváme jako investoři do start-upů v raných fázích ve střední a východní Evropě optimističtí. Naopak, vidíme nyní ohromnou příležitost pro celý region.

Ochlazení trhu sice vede k tomu, že fondy končí nebo investují méně, a konkurence tak zaniká – nicméně nové, rychle rostoucí firmy s globálním potenciálem vznikají i nadále. Podnikavost a houževnatost lidí během recese obvykle roste. Proto v našem regionu plánujeme v následujících dvou letech investovat ještě aktivněji než doposud.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

V poslední době často skloňovaný pokles investic je nejvýraznější u velkých investičních kol v pozdějších fázích, a to zejména na Západě. Peníze do startupového ekosystému tam byly v nedávných letech pumpovány ve velkém. A byly „levné“, tedy s velmi nízkou úrokovou sazbou a při vysokých valuacích. Naopak investice do ranějších start-upů – firem na začátku vývoje s tržbami do milionu eur a velkým růstovým potenciálem – se ve střední a východní Evropě zdaleka tolik nepřehřály. Proto také nebyl následný pokles tak markantní.

Jinými slovy, v našem regionu byl historicky vždy nedostatek peněz do start-upů. Ty tak byly nuceny operovat efektivněji, bez externího kapitálu, anebo s daleko menšími investicemi než jejich západní protějšky. Díky tomu se lokální technologičtí podnikatelé nestihli naučit tolik utrácet a také to zabránilo nafukování valuací firem nad reálnou hodnotu. Investoři tím pádem tolik nepřepláceli, a proto je tu současná krize daleko menší.

Kromě toho začali investoři do start-upů po celém světě opět upřednostňovat firmy, které umí efektivně hospodařit s penězi a jejichž produkty přinášejí svým zákazníkům prokazatelnou hodnotu. A přesně toto zdejší zakladatelé start-upů, i díky výraznému technologickému talentu, již mnohokrát prokázali.

Věříme, že díky stávající situaci a z ní vyplývajících příležitostí se náš region v příští dekádě dostane do startupového popředí – nejen v evropském měřítku, ale i v tom globálním.

Autor je zakládající partner Presto Ventures

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.