Zhruba dvě třetiny Čechů stráví letní dovolenou ve „zdejší kotlině“. I proto, že ceny neustále stoupají, a na výjezd do ciziny jim tak nezbývá dost peněz. Zdražování se ale nevyhnulo ani kempům, které tak cenově dohání i modernější areály v zahraničí. Přesto poptávka po týdnu v chatkách oproti předešlým rokům roste. Většina kempů už hlásí: Červenec? Vyprodáno!

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Běžná střední třída s dětmi začíná mít problém zaplatit zahraniční dovolenou. Z tohoto důvodu jsou u nás termíny na hlavní sezonu vyprodané někdy od února,“ říká Vladimír Čech, majitel kempu Keramika u přehrady Hracholusky na Plzeňsku. Tam mají volno už jen ve druhé polovině srpna. A i tyto termíny rychle mizí.

Podobně jsou na tom i další areály, jež se za jednotlivé české kraje umístily na předních příčkách soutěže Kemp roku 2022 a které HN oslovily. Podle odhadů státní agentury Czech Tourism vyrazí v létě do kempů skoro čtvrtina Čechů, kteří budou v tuzemsku trávit dovolenou.

Resorty zdražily až o čtvrtinu

Téměř úplnou obsazenost chatek už hlásí například autokemp Frenštát pod Radhoštěm. „Opravdu nám zůstává jen několik termínů. Předpokládáme také 90procentní obsazenost stanové části, byť tam je to spojené hodně s tím, jestli bude hezké počasí,“ míní Kateřina Mrůzková z tohoto severomoravského kempu.

V případě deštivějších dnů tam bývá obsazenost u stanů kolem 70 procent. Kolik přesně dorazí lidí pod stan, lze však jen odhadovat. Na rozdíl od chatek či karavanů si „stanaři“ nemusí dělat dopředu rezervaci.

Zájem o kempy oproti předešlým letům mírně roste i přesto, že pro letošní sezonu zvedly ceny. V kempu Keramika na Plzeňsku zdražili o deset procent, v jihočeském kempu Branná o 15 procent.

„K tomuto kroku jsme museli přistoupit hlavně kvůli zvyšujícím se cenám práce, ale také dražším energiím,“ říká Václav Novák, mluvčí společnosti Kanak, jež provozuje druhý zmíněný kemp na Vltavě mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem. Z oslovených míst nezdražovali oproti loňsku jen ve Frenštátu. „Podle městské rady jsou naše ceny nastaveny optimálně,“ doplňuje Mrůzková.

Podle šéfa Asociace kempování a karavaningu Jana Bordovského je ale zdražování víceméně plošné, a to v rozmezí 10 až 20 procent. Přesto i on tvrdí, že vyšší ceny kempů Čechy neodrazují. „Je to skoro pravidlem v dobách, kdy je nějaká ekonomická krize. Češi pak necestují do zahraničí a raději zůstávají v tuzemsku.“

Asociace má od kvalitnějších rekreačních středisek navíc potvrzeno, že jsou rezervace naplněny ještě dříve než v předchozích letech. Loni přitom v českých kempech, kterých je oficiálně registrovaných asi šest stovek, přenocovalo necelých 3,7 milionu lidí.

Platí to především právě u moderněji vybavených rekreačních středisek nebo u těch, která se specializují na určitý typ dovolené – jde například o wellness pobyty či o zařízení, která se zaměřují na rodiny s dětmi.

„Češi už v kempech chtějí lepší zázemí, a to i díky tomu, že mají srovnání se zahraničím. Pak mají u nás vyšší požadavky na kvalitu služeb i čistotu a vybavení kempů,“ tvrdí Bordovský.

Chatky jsou stále levnější

Na kolik ale letos vyjde týdenní dovolená v kempu, pokud by se do něj rozhodl někdo v druhé půlce prázdnin vydat? Rozdíly mezi českými a zahraničními kempy lze ukázat na příkladu modelové rodiny, kterou tvoří dva dospělí a jejich děti ve věku 11 a 5 let. Některé kempy totiž rozlišují mezi mladšími a staršími dětmi, někde tak lze mírně ušetřit.

Náklady se skládají z několika poplatků. První je za využití areálu pro postavení stanu, přistavení karavanu nebo přespání v chatce. Dále jde o poplatky za každou osobu (přičemž zde se ceny liší v závislosti na věku), rekreační poplatky pro obec či ty za elektrickou přípojku v případě karavanů.

Ve srovnání HN pak ceny v českých kempech téměř dosahují částek, které se platí v sousedních státech. Týden pod stanem tu vyjde cenově stejně jako v sousedním Rakousku, Slovensku a Polsku – v průměru téměř na pět tisíc korun za týden. Stejně tak dohnaly české areály zahraniční kolegy v případě cen pro karavany.

Lze ale sehnat i levnější ubytování – zhruba na pětinu vyjde pobyt v „obyčejném“ kempu ve slezské Osoblaze u hranic s Polskem. Tam by modelová rodina zaplatila méně proto, že nedostane tak kvalitní služby.

Celkově levněji je tu pak i v případě chatek. Na české straně hranic nechá modelová rodina ve vybraných kempech mezi sedmi až necelými 14 tisíci korunami za týden. Naopak německý kemp Familienpark Senftenberger See vyjde téměř na 27 tisíc. Rakouský Camping Hochoben v podhůří Vysokých Taur pak skoro na 19 tisíc.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.