Nejznámější americké akciové indexy od začátku roku prudce rostou. Investoři už vyhlíží snižování úrokových sazeb, které se očekává v příštím roce. A vzhledem k tomu, jak dopředu se trhy dívají, nikdo nechce přijít pozdě. Zeptali jsme se proto expertů, jak by dnes investovali milion korun, pokud mají volné peníze na deset a více let.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

K růstu amerického nebo evropského trhu vedlo zrobustnění dodavatelských řetězců, pomíjející energetická krize nebo očekávaný příchod období klesající inflace. „Celkově se dá říci, že ekonomiky jsou ve znatelně lepším stavu, než bylo všeobecné očekávání zkraje roku a loni na podzim,“ říká Jaroslav Vybíral, hlavní analytik ČSOB.

Většina oslovených expertů vidí potenciál v amerických akciích, podle ankety HN by do nich poslali 54 procent z milionu korun. Zároveň ale upozorňují, že nemohou dávat investiční doporučení, a tak jejich nápady jsou spíše inspirací. Portfolio manažer Michal Semotan ze skupiny J&T dál věří především velkým technologickým firmám, jako jsou Microsoft nebo Apple. Líbí se mu také firma Crowdstrike, zaměřující se na kybernetickou bezpečnost.

Akcie daných firem přidaly od začátku roku desítky procent. Důvodem růstu technologických titulů je zejména nástup umělé inteligence. Před investicemi do firem, jejichž byznys stojí na AI, varuje analytik Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus. Upozorňuje, že rozmach AI je již na trhu zaceněný a otázkou je, jak ho firmy přemění v životaschopný byznys.

Raději by investoval do hodnotových společností, které již mají stabilní byznys. Podobně by se rozhodl i Daniel Gladiš, zakladatel Vltava Fundu, jenž by vsadil na akcie Buffettovy firmy Berkshire Hathaway, která od začátku roku vzrostla téměř o osm procent. Sám Gladiš by také vsadil na růst japonských a britských akcií. Britský akciový index FTSE 100 se v letošním roce propadl o 1,4 procenta, zatímco japonský Nikkei 225 vzrostl od počátku roku o 25 procent. Celkově by ale oslovení investoři dali japonským titulům v portfoliu zastoupení pouze 1,3 procenta.

Investor Jaroslav Šura vidí potenciál u farmaceutických společností. „Do budoucna budou zajímavé firmy vyrábějící léky proti obezitě,“ říká Šura. Podle dat amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci trpí obezitou, která je častou příčinou srdečních onemocnění, alespoň dvacet procent dospělých obyvatel USA. Firmy, které by mohly z vývoje léku těžit, jsou podle Šury americké společnosti Pfizer a Eli Lilly nebo dánský Novo Nordisk.

Dvanáct procent portfolia by měly podle ankety tvořit akcie evropských firem. Zástupcem by podle Semotana mohla být realitní společnost Vonovia. Celý sektor realitních společností si prošel silnou korekcí, konkrétně akcie Vonovie jsou o dvaadvacet procent níže než na počátku roku. Pokud by centrální banky začaly úrokové sazby snižovat, mají podle něj společnosti podnikající v realitách velký růstový potenciál.

Analytici se ale shodují na tom, že pro běžného investora je při desetiletém horizontu ideální investovat za pomoci ETF, široce diverzifikovaných fondů sledujících vývoj známých indexů a sektorů. „Pro investici, kterou chci držet deset a více let, bych momentální ‚horké příležitosti‘ vůbec neřešil,“ říká analytik Tomáš Vlk ze společnosti Patria. 

Indexy jsou podle něj ideální možností, jak být součástí růstových trendů napříč sektory. „Dnes se všem líbí Tesla a Nvidia, za dva roky to budou jiné firmy a za osm let třeba firmy, které dnes ani neznáme,“ dodává Vlk. Investovat do ETF sledujících známé indexy dává smysl i analytikovi Tomáši Vrankovi ze společnosti XTB.

Akciovou složku by analytici doplnili při současné situaci napřímo nebo skrze ETF i o dluhopisy, ať už státní nebo velmi kvalitní korporátní. Zejména státní dluhopisy představují podle finanční poradkyně Michaly Janatové zajímavou příležitost. „V letošním roce se daří a ještě chvilku pravděpodobně dařit bude především dluhopisům s krátkou dobou do splatnosti,“ uvádí Janatová. Krátkodobé dluhopisy by měly podle ankety HN tvořit čtyři procenta portfolia. V případě, že by se naplnily předpoklady centrální banky a úrokové sazby by začaly klesat, nakoupila by dluhopisy dlouhodobé. Těm bylo v anketě připsáno 6,6 procenta portfolia a korporátním dluhopisům 3,3 procenta.

Čtyři procenta portfolia by analytici vložili do fondů peněžního trhu. Fondy peněžního trhu jsou vhodné především na krátkodobé investice s cílem překonat výnos ze spořicích účtů a termínovaných vkladů. Do těch by analytici vložili pět procent portfolia.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist