S blížícím se začátkem topné sezony se na energetickém trhu rozjíždí další kolo souboje o nové zákazníky. A zatímco v únoru rozčeřila stojaté vody trojka na trhu E.ON, nyní se k viditelnému snížení cen odhodlala pražská PRE, jež má zhruba 700 tisíc odběratelů. Ještě větší dopad může mít nabídka firmy Tedom. Ta přišla u plynu s úplně novým produktem – šestiměsíční fixací ceny po dobu topné sezony, která je navíc jedna z nejlevnějších. Tedom, jež patří do skupiny Jet Investment Igora Faita, zároveň naznačuje, že se chystá přijít s akční nabídkou i u elektřiny. Připravili jsme proto srovnání cen elektřiny a plynu a zjistili, na jak dlouho dává smysl fixace.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Trh může v příštích měsících rozhýbat také to, že velkému počtu domácností doběhnou dříve uzavřené smlouvy. „Oficiální statistika neexistuje, ale řádově se jedná o vyšší statisíce odběratelů,“ odhaduje Jiří Gavor z poradenské firmy ENA. Třeba u největšího obchodníka s elektřinou ČEZ může jít asi o 300 tisíc lidí, největší obchodník s plynem innogy má takových zákazníků asi čtvrt milionu.

Je zřejmé, že ostatní hráči na trhu, kteří během léta vždycky „ladí“ nové ceníky, budou muset na kroky PRE a Tedomu reagovat. Stejně jako to většina z nich udělala ve chvíli, kdy E.ON výrazným snížením cen elektřiny a plynu narušil očekávaný klidný rok s cenami garantovanými vládním stropem. Ten byl od ledna určen na výši 5000 korun bez DPH za megawatthodinu u elektřiny a 2500 korun bez DPH u plynu.

„Chystáme další snížení cen u plynu i elektřiny. Předpokládám, že nové ceny oznámíme za pár týdnů,“ uvedl Martin Chalupský, mluvčí innogy, která je v Česku největším obchodníkem s plynem a trojkou mezi dodavateli elektřiny. Podobné úvahy HN potvrdili i někteří další hráči. 

Obchodníci zároveň u lidí před začátkem chladnějších měsíců evidují rostoucí zájem o fixované smlouvy. Například v květnu ČEZ fixoval třetinu nových smluv na plyn. „V červenci se jejich podíl přehoupl přes polovinu,“ řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková. U elektřiny podle ní vzrostl zájem o tyto smlouvy z pětiny na třetinu. Velcí dodavatelé také lidem často nabízejí dvou- až tříleté fixace. Nebo jako ČEZ tříletý produkt, kde cena za dodanou elektřinu či plyn postupně klesá.

„Pro zákazníky je v tuto chvíli u jakéhokoli dodavatele nejvýhodnější uzavřít fixaci na jeden rok. Smlouva na delší období už se nemusí vyplatit,“ myslí si ale Jan Béreš, analytik srovnávače Kalkulátor.cz. Nejvýhodnější nabídky na trhu se podle něj nyní u elektřiny pohybují mezi 3600 a 3700 korun za megawatthodinu. Jde o ceny silové elektřiny bez DPH a distribučních poplatků, jež koncovou sumu na faktuře zvyšují téměř o další tři tisíce. U plynu dokážou někteří menší dodavatelé nabídnout ceny mezi 1450 až 1550 korunami. To je i případ větších obchodníků, kteří to ale podmiňují delší fixací.

HN posbíraly ceníky právě u těchto časově omezených smluv hlavních dodavatelů elektřiny a plynu. Průběžné smlouvy jsou teď o dost dražší a pohybují se cenově prakticky u všech dodavatelů kolem vládního stropu nebo i nad ním.

Již zmíněná nabídka Tedomu garantuje na šest měsíců cenu 1590 korun za MWh bez DPH. Pražská energetika (PRE) nabízí delší fixaci do konce roku 2024, tedy necelého roku a půl. Podle ceníku u plynu bude megawatthodina od PRE stát 1650 korun, u elektřiny se dostane pod čtyři tisíce korun, což PRE dostává do „klubu“ s E.ON a Centropolem. Ti momentálně tvoří trojici větších a zároveň levnějších dodavatelů. Naopak lídři trhu, ČEZ a innogy, i přes několik avizovaných snížení cen patří spolu s MND k nejdražším.

U ceníků zároveň platí, že lidé, kteří jsou ohledně smluv aktivnější, mohou získat slevy v řádu nižších stokorun za MWh. Zároveň někteří dodavatelé podle prodejců nabízí i bonusy za podpisy smluv, které zákazník získá při první faktuře. Pokud ale nic neudělají, dodavatelé jim podobné „podpultovky“ nedají. Spíše jim nabídnou víceleté smlouvy s argumentem, že jde o velkou slevu proti vládnímu stropu. Lidé i v tomto případě ušetří, ale zároveň si nesáhnou na nejvýhodnější nabídky.

Při rozhodování ohledně délky fixace je klíčové, jak zákazníci vidí budoucí vývoj cen. Průměrná spotová cena plynu byla třeba v červenci jen 30 eur za MWh (725 korun). U elektřiny se dala megawatthodina pořídit za 2034 korun. U ročních kontraktů už je ale cena vyšší. Na celý rok 2024 se plyn nyní obchoduje za necelých 54 eur (1305 korun), elektřina na příští rok se dala ve čtvrtek pořídit za necelých 137 eur, tedy v přepočtu 3309 korun.

Podle Michala Macenauera, analytika poradenské firmy EGÚ Brno, se dá čekat, že díky menšímu tlaku na trhu s plynem, kde se podařilo pomocí zkapalněného plynu (LNG) nahradit ruské dodávky, už ceny nevystoupají do takových výšin jako loni po ruské agresi na Ukrajině. Zároveň jsou už nyní plynové zásobníky naplněny z 90 procent.

Proto Macenauer v následujících dvou letech čeká postupný pokles průměrné ceny zemního plynu k hodnotě mezi 45 a 50 eury za MWh a u elektřiny k hodnotě 120 až 130 eur. Podstatnou část loňského roku byla cena plynu nad 100 eur a elektřina stála 250 eur za megawatthodinu.

S přispěním Davida Busty

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze