Následovníci hnutí za finanční svobodu se v Česku spíše skrývají za anonymními profily a nestojí moc o pozornost. Nelze se tomu příliš divit, neboť veřejným vystupováním riskují, že ostatní jim začnou jejich odhodlání a pevnou vůli závidět. Investor a budoucí rentiér Lukáš Nádvorník se ale rozhodl být výjimkou, a to v zájmu edukace. Ostatně jako vyučující na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy má ke vzdělávání veřejnosti blízko.

Hospodářské noviny přináší rozhovor s mužem, který se vydal na cestu k finanční svobodě a k dosažení mu zbývá už jen pár let. Nádvorník přibližuje, jak mají doma nastavené portfolio, kolik peněz si ze svých příjmů odkládají nebo co budou dělat, až naplní cíl v USA vzniklého hnutí FIRE (Financial Independence, Retire Early – finanční nezávislost a odchod do předčasného důchodu).

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Proč jste se rozhodli vydat se na cestu k finanční svobodě? Co vás motivovalo?

Když jsme se o konceptu FIRE před lety dozvěděli, uvědomili jsme si, že podle jeho zásad, tedy relativní skromnosti s vyšší mírou úspor, žijeme už dlouho. FIRE tak pro nás nebyl o rozhodnutí, jestli tuto cestu podniknout, jako spíš o zajímavém nápadu, co s nevyužívanými přebytky příjmů udělat smysluplného. V našem případě jde o odvahu vyzkoušet si v životě víc věcí a naplno se pustit do něčeho, co nutně nemusí vydělávat peníze.

Lukáš Nádvorník (37)

Vystudoval fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a doktorát získal v oblasti kvantové optiky a spintroniky během působení na Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR.

Po postdoktorském pobytu na Institutu Maxe Plancka a Svobodné univerzitě v Berlíně se vrátil na svou alma mater, kde vyučuje a spolu se svými studenty pokračuje v základním výzkumu pro rychlé magnetické ukládání dat.

Na svém investičním blogu publikuje eseje o tvorbě dlouhodobého portfolia, investování na důchod a finanční gramotnosti. Zajímá se o popularizaci vědy, literární tvorbu, symbolismus a fotografii.

Psal jste nedávno na síti X, že už jste blízko. Jak dlouho vám to trvalo?

Vydělávat jsme začali v roce 2012 a zhruba v té době jsme začali také investovat. Zpočátku to byly investice trochu nedisciplinované, ale postupně jsme si našli cestu, jak systematicky každý měsíc přebytky do portfolia odkládat. Od roku 2017 se dá mluvit o tom, že jsme na cestě k FIRE. Samotné finanční nezávislosti, kterou pojímáme hodně konzervativně, bychom měli dosáhnout za čtyři až pět let. To ještě neznamená, že v tu chvíli sekneme s dosavadní prací, ale nějaký časový horizont nám to dává.

Zkomplikovala vám nějak výrazněji dosažení cíle současná inflace?

Zdražení o dobrých 30 procent zahýbalo asi s každým finančním plánem. V tom našem pracujeme už s rentou opravenou o inflaci. Pokud by k posledním inflačním letům nedošlo, zbývaly by nám do nezávislosti dva až tři roky. Růst cen nás tedy připravil asi o dva investiční roky – ty jako by nebyly. Na druhou stranu v našich představách se snažíme tržní výnosy spíš podceňovat, a tak nepočítáme s možným propsáním nové cenové hladiny do růstu tržeb firem, a tedy vyššího růstu dynamických aktiv. V dlouhodobějším horizontu by podle klasické teorie měly být akcie inflačně ochráněnou investicí. Uvidíme, co nás ještě další roky čeká.

Myslíte si, že lze dosáhnout finanční nezávislosti, i když má člověk rodinu?

Obecně jde ve FIRE o odpovědné finanční plánování a tvorbu dostatečných příjmových přebytků. Pokud má člověk rodinu, je to plánování samozřejmě trochu náročnější a odpovědnost větší. Ale v principu tomu nic nebrání. Koneckonců jsou příklady lidí, kteří do finančního důchodu odešli i s rodinou s několika dětmi, například bloger vystupující pod jménem The Dividend Guy. Kromě finančních aspektů pak zůstávají i otázky, jak koncept FIRE s dětmi při výchově komunikovat a připravit je na standardní pracovní život.

Jakou kombinaci investic jste volil? Primárně akcie?

Portfolio se nám po čase ustálilo na poměru 70 procent akcií, především globálních, také trochu českých titulů, a zbytek konzervativních investic, hlavně dluhopisů. V portfoliu máme rovněž malou expozici do nemovitostí a alternativ. 

Jakou cílíte výnosnost? 

Očekávaný výnos celého portfolia máme na úrovni pěti procent ročně nad inflaci. Toto se samozřejmě poslední rok nedařilo kvůli vysokému růstu cen, ale dlouhodobě a na základě historického chování trhů to považujeme za realistický scénář. 

Kolik procent příjmů měsíčně odkládáte?

Procento investovaných příjmů se nám v průběhu času měnilo. Ale díky tomu, že jsme neměli potřebu své výdaje zvyšovat, i když naše mzdy rostly, jak se rozvíjely naše kariéry, investujeme nyní asi tři čtvrtiny běžných příjmů.

Až dosáhnete cíle, čemu se chcete věnovat? 

Už teď nám volný čas po práci vyplňuje řada aktivit, z nichž každou by stálo za to dělat naplno, ale času na to moc nemáme. Už jenom psaní blogu o investování a tvorba investičních analýz je třeba něco, co stojí hodně úsilí. Je nevýdělečné, ale dává velký smysl. Zajímají nás i projekty v oblasti vzdělávání, popularizace vědy, finanční gramotnosti nebo bychom si rádi splnili i trochu umělečtější sny. 

Jaké jsou podle vás potenciální potíže, které po dosažení cíle musí rentiér řešit?

Finanční rizika jsou asi dobře viditelná – je potřeba naplánovat finanční nezávislost s dostatečnou rezervou, jinak člověka mohou dostihnout výkyvy trhu nebo vlastních nákladů. Náročnější jsou pak aspekty nefinanční a ty dělají z FIRE tu pravou životní výzvu. Musíme se vyrovnat s možnou ztrátou společenského statusu a uznání, které nám mohla současná profese přinášet, a nahradit je novými zdroji radosti a smyslu. Tohle je možná okamžik, kdy mnoho vašich čtenářů bude kroutit hlavou, ale myšlenky FIRE v sobě trochu toho společenského rebelství obsahovaly vždycky.

Když se rozhodnu jít vaší cestou, jaké klíčové rady byste mi dal?

Hlavní je vědět, proč vůbec o FIRE usilovat a proč nestačí jednoduše změnit současnou práci za jinou, zajímavější. Pokud mi dobrodružství jménem FIRE dává smysl, měl bych si nejdřív zajistit dostatečně velký příjem, kterým portfolio vybuduji, udržet si investiční disciplínu a nesnažit se o nadstandardní kapitálové výnosy nebo časování trhu. A v neposlední řadě se ubránit tomu, čemu se začalo říkat hédonistická adaptace, tedy velmi rychlému uvyknutí si na stále vyšší životní standard, který víc radosti stejně nepřinese.

Pokud se chcete dozvědět více o hnutí FIRE a cestě k rentiérství, nezapomeňte si předplatit Hospodářské noviny nebo se počínaje 24. říjnem stavit v trafice, abyste měli přístup ke Speciálu HN. Ten se získání finanční svobody věnuje hned v několika rovinách. Přečtete si příběhy lidí, kteří rentiéry už jsou nebo se jimi brzy stanou, tipy, jak investovat, jak řídit své finance nebo jaké aplikace používat a ušetřit.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze