Korporátní dluhopisy přitahují investory vysokými výnosy. Jenže dluhopisy si nejsou rovny, co se týče rizikovosti. Uvědomují si to také poslanci, kteří chtějí zajistit, aby si lidé v rámci nového investičního produktu mohli na stáří kupovat pouze ty obchodované na burze. Podívali jsme se proto na nabídku dluhopisů velkých firem kotovaných na českých burzách, které nabízejí i více než desetiprocentní výnos. Zjistili jsme možnosti, jak si dané dluhopisy může běžný investor koupit.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Retailový investor se na burze může dostat ke kvalitním dluhopisům zajetých firem, jako je Rohlík, Sazka, ColtCZ Group, Czechoslovak Group nebo třeba Pale Fire Capital. Vedle toho je zde také nabídka bankovních dluhopisů například od Monety Money Bank, Fio banky a dalších.

Podle odborníků by se právě na takové dluhopisy měl investor zaměřit a měl by se vyhnout těm, které firmy nabízejí mimo burzu nebo které nemá v nabídce žádný renomovaný obchodník s cennými papíry. 

 

Mimo burzu se většinou nabízí emise dluhopisů do jednoho milionu eur, které nemají schválený prospekt od ČNB a je zde vyšší riziko, že by se emitent mohl dostat do platební neschopnosti. „Běžný investor prostě nemá šanci objektivně posoudit jejich kvalitu,“ říká odborník na dluhopisy Martin Dočekal. Podle analýzy společnosti Surveilligence mezi lety 2013 až 2022 skončilo v insolvenci 12 procent emitentů takzvaných podlimitních emisí. Přičemž u těch nadlimitních to bylo sedm procent.

Nabídka RM-Systému a BCPP

Na burze RM-Systém, jež je od roku 2006 součástí Finanční skupiny Fio, se obchodují převážně státní dluhopisy. Z těch korporátních, respektive bankovních, jsou pak v nabídce pouze dluhopisy od Photon Energy a Fio banky. Nejobchodovanějším dluhopisem je pak právě ten od Fio banky, jenž nabízí pětiprocentní roční výnos se splatností v roce 2027. Banka zároveň jako jediná umožňuje drobným investorům na této burze obchodovat.

Podle Jakuba Heřmánka z Fio banky je však nutné brát v potaz i likviditu (obchodovatelnost) konkrétních dluhopisů. Veřejný a finanční sektor podle něj právě na nízkou likvidit trpí, a tak může trvat, než se k úspěšnému obchodu najde protistrana, od které člověk dluhopis koupí nebo jí ho prodá.

 

Živější obchodování podle Heřmánka nabízí korporátní sektor. K širší nabídce dluhopisů se pak investor dostane na Burze cenných papírů Praha. Tam navíc probíhá i vyšší objem obchodů a obchodování na ní umožňuje množství bank i většina brokerů, kteří v Česku fungují.

V nabídce jsou na pražské burze i dluhopisy od RegioJetu, Teplárny Otrokovice nebo třeba stavebnin DEK, jejich nominální hodnota je však tři miliony korun. U ostatních firem se pak ale nominální hodnoty dluhopisů pohybují již od deseti tisíc.

Vedle zmíněných podniků na burze své dluhopisy převážně přes své dceřiné společnosti nabízí také Trigema, jež se specializuje na developerské a stavební činnosti. Dále například Aquapalace, J&T, Československý nemovitostní fond, Unicapital nebo Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského, druhého nejbohatšího Čecha.

Emise dluhopisů nejčastěji probíhá přes dceřiné společnosti, které podle Martina Dočekala velké podniky zakládají především z důvodu nižší administrativní náročnosti při získávání dluhopisového prospektu.

Aktuálně nejvyšší roční proměnlivý výnos 11,22 procenta nabízí na svých dluhopisech společnost Unicapital Invest VI. Proměnlivý výnos se odvíjí od pohybu mezibankovních sazeb a je navýšen o fixní úrok. Získané zdroje mají být využity především v oblastech energetiky a realit ve skupině Unicapital, jež je součástí investiční skupiny Creditas. Mezi nejvíce obchodované pak patří například dluhopisy od J&T s výnosem 8,50 procenta ročně, Sazky s výnosem 5,20 procenta nebo Rohlíku s 10procentním ročním výnosem.

Přes koho kupovat

Možností, jak dluhopisy nakoupit, je několik. Ty nejvíce obchodované od dceřiné společnosti J&T nabízí i samotná privátní banka. Minimální výše prvního vkladu je jeden milion korun a minimální částka pro první investici je 100 tisíc korun. V nabídce má ale také dluhopisy například od společností Sazka, Trigema, Heureka a dalších.

Dostupnější variantou je pak e-broker od Fio banky, která je obchodníkem s cennými papíry jak v RM-Systému, tak na BCPP. Budoucí investor si nejdříve zřídí obchodní účet, například v mobilním bankovnictví, poté má možnost zadávat pokyny na cenné papíry. Zde se minimální objem investice odvíjí od nominální hodnoty dluhopisu. Ta se nejčastěji pohybuje kolem zmíněných deseti tisíc korun. Minimální poplatek pak činí 0,36 procenta z objemu obchodu, minimálně však 225 korun.

Zprostředkování nákupu dluhopisů pak investorům nabízí i Patria Finance, která je součástí skupiny ČSOB. Obchodní pokyn lze zadat buď skrze dealing oddělení, nebo rovněž přímo v obchodní aplikaci. Minimální objem investované částky by měl být alespoň 200 tisíc korun. Přímé investice do konkrétních dluhopisů jsou zpoplatněny 0,3 procenta z objemu obchodu plus poplatek depozitáři ve výši 185 korun.

Pozor na rizika

Podle expertů by jeden dluhopis konkrétní firmy neměl tvořit více než jednotky procent portfolia investora. „Pro retail zároveň platí, že daleko bezpečnější je zvolit fondová řešení, kde někdo zkušený daný dluhopis důkladně zanalyzoval. Zároveň si investor kupuje i diverzifikaci mezi desítky dluhopisů,“ říká Dočekal.

Investice do dluhopisových fondů může být pro řadu investorů přijatelnější variantou nejen z důvodu rozložení rizika, ale také kvůli minimální částce investice, která se pohybuje již od nižších stovek korun. Tento druh investice nabízí řada finančních institucí. Do zahraničních dluhopisových ETF pak i většina brokerů.

Příkladem může být korporátní dluhopisový fond od České spořitelny. Ten se zaměřuje na dluhopisy středo- a východoevropských firem a za poslední rok dosáhl zhodnocení 8,78 procenta, respektive 5,92 procenta za pět let. Celková nákladovost fondu je 1,40 procenta. Minimální investice pak 300 korun.

Investor by si měl dát pozor především na dluhopisy malých pochybných firem. Riziko však může nastat i u větších podniků, příkladem může být krach společnosti Arca Investments s dluhy kolem 20 miliard. O většinu svých peněz přišli také investoři do dluhopisů společnosti Zoot. Závazky vůči dluhopisovým investorům neplní také realitní a investiční společnost Premiot Group, u které Městský soud v Praze v srpnu vydal rozhodnutí o úpadku.

Důležité je proto své peníze rozložit mezi více investic a počítat s možnou nižší likviditou v případě prodeje cenného papíru. Pokud tak chce mít člověk klidné spaní, může využít bezpečných státních dluhopisů. Ty české s desetiletou splatností dnes nabízí výnos kolem 4,8 procenta.