Tanec mezi vejci majitele huti Liberty Ostrava Sandžíva Gupty pokračuje. Stejně jako spekulace, zda indický magnát tento týden přiletí do Ostravy. Největší tuzemský výrobce stavební oceli nezažívá lehké období. Poptávka spadla o 40 procent a růžové nejsou ani vyhlídky. V září navíc Gupta „naštval“ český stát, když nezaplatil pohledávku 78 milionů eur, již mu před třemi lety zajistila u německé banky Greensill státní pojišťovna EGAP. Ta musela v září za Guptu zaplatit 60,8 milionu eur, tedy jeden a půl miliardy korun. Teď se to indický podnikatel snaží urovnat.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle informací HN zaplatila Liberty Ostrava první splátku EGAP ve výši šest milionů eur (150 milionů korun). Ani jedna strana platbu na účty státní pojišťovny nepotvrdila, Liberty ani EGAP také nechtěly komentovat, zda existuje pevně dohodnutý splátkový kalendář a kdy přijde další platba.

„Se společností EGAP jsme dosáhli dohody o restrukturalizaci půjčky a tu plníme,“ uvedla na dotaz HN mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková. Mluvčí státní pojišťovny Jan Černý dodal jen to, že EGAP pracuje na řešení, jež povede „k minimalizaci případných ztrát“. Stát ale podle informací HN zatím věří, že všechny peníze dostane zpět. A minimálně pro případné insolvenční řízení patří pohledávka státu vůči Liberty Ostrava mezi ty zajištěné, které mají přednost.

Ani tato první platba nic nemění na tom, že důvěra státu vůči Guptovi se blíží nule. „Rozhodně bychom se nebránili tomu, kdyby Ostravu vlastnil někdo jiný,“ řekl HN pod podmínkou anonymity jeden vysoký úředník spojený s vládou.

Jako možný zájemce se dlouhodobě zmiňují Třinecké železárny, jež jsou druhým velkým hutním podnikem v Česku s vlastními vysokými pecemi. V roce 2018, kdy světová ocelářská jednička ArcelorMittal rozhodla o prodeji Ostravy v rámci balíku několika závodů v Evropě, ale nabídku nepodaly. A huť spolu s dalšími závody v Rumunsku, Belgii, Itálii a Makedonii získal za 740 milionů eur (asi 19 miliard korun) právě Gupta. Do té doby majitel oceláren ve Velké Británii.

Podle různých náznaků ostravská huť zajímá i jiné hráče. „Nějakou“ huť ve střední a východní Evropě chce koupit ukrajinská skupina Metinvest, jíž patřila ve válce zničená ocelárna Azovstal v Mariupolu. Spekuluje se i o některých indických ocelářích, kteří by se mohli stát pro Guptu strategickými partnery.

Na druhou stranu Sandžív Gupta nikdy nedal ani náznakem najevo, že by podnik byl na prodej. „Pokud tam ale někdo nedá zvenčí peníze, nemají šanci to ustát,“ řekl HN zdroj z ocelářského byznysu. Zisky předchozího dobrého období v roce 2021 a části roku 2022, kdy měla Liberty Ostrava čistý zisk 6,1 miliardy korun, totiž v podniku nezůstaly. Stejně jako huť neměla nic z prodeje velké části emisních povolenek v hodnotě dalších několika miliard.

Za dobrých časů, kdy jely naplno obě vysoké pece, vyráběla Liberty Ostrava 200 tisíc tun oceli měsíčně. Loni v červenci huť kvůli propadu poptávky nejprve odstavila první z nich. Druhá, která vyráběla omezeně, byla dočasně odstavena v pondělí. Zatím na dva týdny. V posledních měsících spadla produkce oceli v Ostravě na 70 tisíc tun, což je pokles výroby o 65 procent.

Odbory zastupující šest tisíc zaměstnanců se proto bojí budoucnosti. „Je to nejhorší situace za 35 let,“ řekl HN Roman Bečica, předseda odborů v ocelárně. Podle něj musí být prioritou firmy udržení takzvané primární výroby, která huti zajišťuje vlastní surové železo.

Technicky jde zatím u poslední ostravské vysoké pece o takzvanou teplou odstávku, která ještě umožňuje snadné obnovení výroby. Hranicí je zhruba první týden v listopadu. Pokud by pak pec vyhasla, stálo by její „zapálení“ stamiliony korun.

Gupta nehasí problémy jen v Ostravě. Až do letošního července přes půl roku řešil krizi kolem závodu v belgickém Lutychu zaměstnávajícím přes 500 lidí. Ten si prošel insolvencí, při níž ho nakonec při reorganizaci znovu získal Gupta. Přes rumunskou huť Liberty v Galati, jež velikostí odpovídá Ostravě. I ta ale aktuálně čelí několika insolvenčním návrhům od nespokojených dodavatelů. Stojí také polská huť v Čenstochové a maďarský Dunnafer, který Gupta letos začal provozovat s podporou vlády Viktora Orbána. Naopak v Austrálii, kde Ind podniká pod značkou InfraBuild, jeho byznys výkyvy nakonec ustál.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.