Po dlouhých deseti letech investor Jan Veverka definitivně odchází z internetového prodejce letenek Kiwi.com. Majitel skupiny Touzimsky Kapital v původem brněnské společnosti zůstal i po vstupu amerického obra General Atlantic v roce 2019. A to jako jeden z posledních českých akcionářů. Tehdy své pozice totiž prodali investoři jako Jiří Hlavenka, Ondřej Tomek či Veverkův souputník a někdejší šéf ČEZ Martin Roman. Veverka tehdy prodal jen polovinu svého podílu. Posledním Čechem ve firmě tak po minulém týdnu zůstává jen její zakladatel Oliver Dlouhý se zhruba pětinovým podílem.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Bezmála desetinový podíl, který Veverka držel prostřednictvím společnosti Touzimsky Airlines, od něj kupuje právě hlavní akcionář General Atlantic. Z obchodního rejstříku vyplývá, že Američané převzali celou českou společnost, která akcie v Kiwi drží.

„Původně jsme si mysleli, že to po boku amerického partnera dotáhneme až k IPO, avšak nakonec jsme se rozhodli prodat náš podíl už nyní. I tak jde pro nás o extrémně úspěšnou investici. Pro mě je to navíc další krok, jak si uvolnit ruce pro své osobní aktivity v oblasti bezpečnosti a obrany, které mi poslední roky berou většinu mého času,“ uvedl pro HN Jan Veverka. Detaily zmíněné transakce komentovat nechtěl.

Podle informací HN aktuální obchod celou společnost Kiwi ohodnotil na sumu mezi 7,5 a 8 miliardami korun. Veverka držel podíl v Kiwi společně se svým byznysovým parťákem a kamarádem Alešem Zázvorkou, majitelem výrobce průmyslových baterií IBG. Oba muži by si tak měli rozdělit zhruba 800 milionů korun.

Veverka patří mezi nenápadné, ale vlivné byznysmeny z okruhu „staré“ ODS. V minulosti spolupracoval s primátorem Bohuslavem Svobodou, v byznysu tvořil údernou dvojici se zmiňovaným exředitelem ČEZ Martinem Romanem. Pracoval také jako tajemník ředitele Českých drah Petra Žaludy, přičemž své první zkušenosti s velkým byznysem získal jako privátní bankéř české pobočky Citibank.

V posledních měsících své byznysové zájmy ale spíše osekal. I proto v jeho službách končí jeho dlouholetá pravá ruka, šéfka skupiny Touzimsky Kapital Irena Valentová. Veverka letos v létě prodal zbrojaři Michalu Strnadovi nadějnou technologickou společnost Pocket Virtuality, která vyvíjí řešení na bázi virtuální a rozšířené reality pro průmysl.

Nedávno dotáhl také exit z týdeníku Hrot, který společně s týmem novinářů kolem šéfredaktora Vadima Fojtíka založil v roce 2020. Minulý týden prodal podíl v hotelu Šedý vlk v Harrachově a podle některých informací z trhu aktuálně jedná se zájemci o prodeji ostravské společnosti Unigeo, která má práva na těžbu zemního plynu na severní Moravě a poskytuje odborné geologické práce.

Už koncem roku 2019 prodal svůj podíl ve společnosti Smart software, která mimo jiné stála za EET pokladním systémem Markeeta.

Jeho hlavní a poslední investicí tak zřejmě zůstane podíl v největším hráči z oblasti venkovní reklamy, skupiny BigBoard s obratem přes 1,5 miliardy korun a ziskem EBITDA kolem 350 milionů korun. Zde Veverka drží 20 procent akcií. Jeho společníky zde jsou podnikatel Richard Fuxa a slovenská skupina JOJ Media House.

Čištění portfolia podle jeho slov souvisí s jeho snahou více se zaměřit na své aktivity v oblasti obrany. Veverka jakožto člověk se zkušenostmi ze zahraničních misí a člen aktivních záloh se dlouhodobě angažuje v oblasti obrany a české armády. Před několika dny představil nový spolek Skupina D, který založil společně s bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým a hercem Ondřejem Vetchým, který se zároveň stal tváří projektu.

Členy spolku jsou vojáci, příslušníci armádních aktivních záloh a také třeba bratři Mikuláš a Martin Kroupovi z neziskové organizace Post Bellum. Ta mapuje příběhy válečných veteránů, politických vězňů a disidentů. Ačkoliv přímo nejde o projekt Armády ČR, čestným předsedou Skupiny D je náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka.

„V průběhu letošního jara jsme byli ukrajinskými kolegy požádáni o určité vylepšení blíže nespecifikované technologie na FPV dronech (drony s kamerou a online přenosem do brýlí operátora dronu – pozn. red.). Při té příležitosti jsme dostali informace, že Rusko najelo na masivní výrobu těchto dronů na technických školách a ve věznicích,“ vysvětluje důvody vzniku této iniciativy Veverka. Podle něj tak bylo brzy zřejmé, že Rusové v klíčové kategorii bezpilotní technologie ukrajinské obránce přečíslí.

Skupina D spustí veřejnou sbírku s názvem Nemesis, ve které chce vybrat sto milionů korun na deset tisíc dronů. Jde o původem relativně malé, ale výkonné závodní drony, které se díky své jednoduchosti a rychlosti staly na současném ukrajinském bojišti nepostradatelným nástrojem obou stran a používají se nejen pro shánění zpravodajských informací.

„Tehdy jsem se rozhodl, že bychom neměli řešit vylepšení a dodání jen jedné části FPV dronů, ale že by bylo správné pokusit se dodat velké množství FPV dronů ukrajinským spojencům. Sestavili jsme tým, začalo se testovat, přičemž založení spolku s názvem Skupina D bylo jen logickým vyústěním dlouhodobé spolupráce mezi armádou a neziskovým sektorem,“ dodal Veverka.