Radnice u ní utrácejí miliony korun ročně za reklamu. Soukromá televize Praha TV, která svým vysíláním pokrývá dění v hlavním městě a Středočeském kraji, teď ale některé komunální politiky vyplašila svou nepřehlednou vlastnickou strukturou a vazbami na investiční skupinu Invest & Property Consulting (IPC). Tu vyšetřuje policie kvůli údajným podvodům a též čelí podezření, že obchodovala s Rusy ze sankčního seznamu.

V evidenci skutečných majitelů firem ještě před několika dny stálo, že vlastníkem Praha TV je brněnský architekt Oliver Kálnássy, donedávna vlastník IPC. Ta v Česku vybrala na nejrůznější projekty od drobných investorů stovky milionů korun. Aktuálně má ale skupina zmrazený majetek i účty a stovky investorů se snaží marně dostat ke svým penězům.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

To, že Praha TV vlastní Kálnássy, zaskočilo například politiky v Praze 18, když těsně před koncem roku probírali objednávku reportáží zhruba za 200 tisíc korun a podívali se do evidence skutečných majitelů.

„Budeme řešit, jak je možné, že městská část si objednává reportáže od firmy, která má vazby na ruský kapitál a vyšetřuje ji policie pro podezření z miliardového podvodu,“ uvedl zastupitel a předseda kontrolního výboru letňanské radnice Zbyněk Walter (Zdravé Letňany).

Krátce po začátku války na Ukrajinu převzala IPC podnikání gubernátora ruského Přímořského kraje Sergeje Darkina. Od spojence ruského prezidenta Vladimira Putina koupila firmu na prodej mražených ryb Fjord Bohemia, kterou přímo ohrožovaly tvrdé protiruské sankce. IPC také obchodovala s pohledávkami Ural Bank.

Údaje o Kálnássym v evidenci skutečných vlastníků vyvolaly ale poprask i na půdě televize. Podle obchodního rejstříku je totiž většinovým majitelem Praha TV tuzemská jednička ve venkovní reklamě, skupina BigBoard.

Šéf a spolumajitel BigBoardu Richard Fuxa byl otázkami HN na skupinu IPC zaskočen a tvrdil, že o ničem takovém neví. Následně uvedl, že jde zřejmě o technické nedopatření. „Údaje v rejstříku skutečných majitelů se neaktualizují. Zřejmě vychází z doby před tím, než získal majoritu BigBoard Praha.“ Tedy od konce roku. „Teď je to skutečně tak, že konečným majitelem Praha TV je konečný majitel BigBoardu, pan Richard Flimel. Zápis v evidenci vlastníků budeme ihned řešit,“ dodává Fuxa.

Slovák Richard Flimel je majitelem většinového vlastníka BigBoardu, slovenské skupiny JOJ Media House, která má blízko k J&T. Skutečně jen několik dní poté, co HN Fuxu na údaje v evidenci upozornily, došlo k jejich změně na Flimela, který je nyní uveden jako nepřímý skutečný vlastník s podílem 57 procent.

Za uvedení Kálnássyho jako majitele Praha TV si však může BigBoard sám. Podle soudu nedodal údaje o svém skutečném vlastníkovi a ty se tak nemohly do systému propsat. Skutečným majitelem totiž nemůže být firma, ale jen fyzická osoba. A systém tak dohledal jako dalšího v pořadí Kálnássyho, byť ten držel výrazně menšinový podíl prostřednictvím řetězce tří firem. 

To i ukazuje ambice IPC v tuzemských médiích prostřednictvím dalšího akcionáře Praha TV. Tím je pražská společnost Primetime Media, za kterou podle Fuxy jednal vždy podnikatel Radek Novák, šéf a spolumajitel mediální skupiny Euronova Group.

Společnost Primetime Media, která má poměrně složitou vlastnickou strukturu, dnes v Praha TV drží menšinový podíl. Kromě toho má menšinový podíl také v Brno TV. Ve společnosti Primetime Media má 46 procent firma Metropol Group, která byla ještě v polovině loňského roku vlastněná skupinou IPC. V létě, kdy se o skupinu začala zajímat policie, Metropol Group změnila vlastníka – převzala ji firma Ground Group, která je však s IPC personálně spřízněná.

„Je pravda, že Metropol Group vlastní nyní 46 procent Primetime Media, nicméně z důvodu neuhrazení úplné kupní ceny bude část již vlastněných procent snížena na podíl, který bude odpovídat hodnotě již uhrazené kupní ceny. Tedy i v současné době vlastní minoritu a ve firmě nemají ani jednatele,“ říká k tomu Radek Novák s tím, že její podíl může i úplně zaniknout.

Novák prý nemá s Kálnássym a skupinou IPC žádný osobní vztah. „Mimo to, že jsou prostřednictvím Metropol Group společníky, za kterými vedeme dluh na kupní ceně, nemáme žádný jiný vztah. O aktivitách IPC je nám známo jen to, co je dostupné z veřejných zdrojů a sdělovacích prostředků.“

Kálnássyho údajně viděl asi třikrát v životě, a to jen na společenských akcích. „Obchodní jednání jsem s ním nikdy nevedl, ani nikdo z mých kolegů. Za společnost Metropol vždy jednal člen správní rady pan Karel Šimek,“ dodal Novák.

HN oslovily také Olivera Kálnássyho s tím, aby plány IPC v českých médiích vysvětlil. Ten trval na osobní schůzce, k ní však nakonec nedošlo. Po několika e-mailech se odmlčel.

Obstavený majetek, pokuta od ČNB a miliardoví věřitelé

O podezřelém obchodování Invest & Property Consulting (IPC) informovala tuzemská média poprvé před čtyřmi lety, a to poté, co jí Česká národní banka dala stotisícovou pokutu za neoprávněné kolektivní investování prostřednictvím svěřenských fondů. Předloni pak HN upozornily na to, že firma krátce po napadení Ukrajiny a zpřísnění sankcí proti Rusku koupila od gubernátora Přímořského kraje s vazbami na Kreml Sergeje Darkina továrnu na zpracování ryb Fjord Bohemia. Také financovala aktivity Petra Hájka, bývalého mluvčího exprezidenta Václava Klause. Hájek provozuje mimo jiné web Protiproud, který šíří propagandu Kremlu.

Loni v červenci pak Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) udělala ve firmě razii a zablokovala její majetek – a to jak účty, tak podíly ve společnostech, které spravovala. A minulý týden zahájil soud s firmou insolvenční řízení. Z insolvenčního návrhu, který soudu zaslala správkyně jednoho ze svěřenských fondů, plyne, že jen tři největší věřitelé mají za IPC pohledávku přes 1,2 miliardy korun.

Poškozené investory sdružuje také známý advokát a insolvenční správce Michal Žižlavský, který zvažuje i další možnosti vymáhání peněz, například v rámci trestní odpovědnosti osob, v tomto případě svěřenských správců, kteří peníze od investorů vybírali.

„Mohu potvrdit, že se na nás obrací velké množství poškozených investorů. Převzali jsme již zastoupení desítek klientů a chystáme v jejich zájmu co nejefektivnější postup, aby dostali aspoň část svých peněz zpět,“ uvedl Žižlavský.

K vlastnictví Invest & Property Consulting se v minulosti přihlásil plzeňský podnikatel Ladislav Vaněček. Protože však byl několikrát pravomocně odsouzen (podvedl například otce miliardáře Karla Janečka) a je za ním řada – dle jeho slov ne vlastní vinou – zkrachovalých firem, stáhl se do pozadí a firmu oficiálně vlastnil brněnský architekt Oliver Kálnássy.

„Já jsem hlava v oblacích, ostatní jsou nohy na zemi,“ popsal Vaněček firmu IPC v rozhovoru pro server plzen.cz dva měsíce předtím, než v IPC udělala policie razii. A to, že kryje Vaněčka, připustil loni pro server Seznam Zprávy i Kálnássy. „S Ladislavem máme dohodu, že do určitého období budu vystupovat jen já, pak nebudu vystupovat já a bude si to Vaněček všechno dělat.“

I vlastnická struktura IPC se turbulentně změnila – v evidenci skutečných majitelů byl ještě předminulý týden uveden bývalý poslanec STAN Petr Pávek. Ten ale tvrdí, že firmu koupil od Kálnássyho loni v létě kvůli jejím energetickým projektům a už bez mediální divize, která byla těsně předtím vyčleněna.

Tím, že týden poté do firmy vtrhla policie a obstavila její majetek, byl prý šokován a podíl na Kálnássyho převedl zpátky. Před týdnem se jako nový většinový vlastník IPC v evidenci skutečných majitelů objevila Stanislava Špimrová, která má blízko právě k Vaněčkovi.

Policie kauzu IPC dál vyšetřuje a její majetek je nadále obstavený, zatím však nikoho neobvinila. „Věc je v procesním stadiu prověřování. Více informací zatím poskytovat nebudeme,“ uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.