Investiční společnost Invest & Property Consulting (IPC) skončila v insolvenci. To je ale zřejmě jen dílek do rozsáhlé skládačky, kterou tvoří tisíce svěřenských fondů. Právě skrze ně manažeři IPC získávali stovky milionů korun od drobných investorů. Svěřenské fondy přitom nejsou typickým investičním nástrojem, mnohem častěji se používají k uchování hodnoty rodinných majetků.

Právě v tom se rozsáhlý případ liší od obřích „investičních“ kauz let minulých. V těch většinou hrály hlavní roli dluhopisy, směnky a údajné zhodnocování na zahraničních akciových či peněžních trzích. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

IPC lákala klienty na desetiprocentní zhodnocení. Zájemci měli své peníze vložit do svěřenských fondů, které pro ně založí a budou spravovat vybrané firmy. Finance pak skupina IPC v čele s brněnským architektem Oliverem Kálnássym slibovala zhodnotit prostřednictvím nákupů podílů v jiných společnostech. Peníze lidé vkládali jak na účty společností Service & Property Consulting, případně Carpinus invest, Quercus invest a Pinus invest.

O IPC informovala média podrobněji poprvé před čtyřmi lety. Česká národní banka tehdy dala společnosti stotisícovou pokutu právě za neoprávněné kolektivní investování prostřednictvím svěřenských fondů.

S Kálnássym HN komunikovaly v uplynulých dvou týdnech kvůli dalšímu případu, v němž figuruje – investici do televize Praha TV. Nejdříve slíbil schůzku, pak se odmlčel. Stejně tak nereagoval na dotazy ohledně čerstvé insolvence IPC.

V případě IPC to teď vypadá, že investoři vložený majetek do fondů už nejspíš nikdy neuvidí. K penězům se totiž nemohou dostat. Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že už dříve zkrachovaly i další čtyři společnosti ze skupiny IPC.

Zmíněná Service & Property Consulting (SPC) je od loňského října v konkurzu a návrh na insolvenci na sebe počátkem ledna dala i trojice zbylých firem. Ve svých insolvenčních návrzích trio uvedlo, že jim IPC dluží dohromady 1,27 miliardy korun. Například Carpinus invest v insolvenčním návrhu napsal, že on sám dluží věřitelům 376 milionů korun, ale současně má sám pohledávky ve výši 896 milionů za IPC.

Návrh na insolvenci IPC podala Alena Vojtovičová, správkyně Svěřenského fondu ve prospěch JakubaM. Samotná Vojtovičová si jako správkyně fondu přihlásila částku 17 milionů korun s ročním zhodnocením 10,2 procenta od prosince 2021. Peníze jí měla IPC uhradit do září 2023.

Mnohem dále je insolvence sesterské SPC. Tu už soud poslal loni v říjnu do konkurzu a přihlášky ve výši stovek milionů korun podalo přes 1300 věřitelů. Nemalou část z nich zastupuje frýdeckomístecká advokátka Iveta Kubica Magnusková.

Kolečko, kdy čtveřice firem posílala peníze svěřenských fondů do IPC, fungovalo podle Kubica Magnuskové do července loňského roku, kdy Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) provedla v IPC zátah a její majetek i účty zablokovala. „Co se tam dělo, zatím neví asi nikdo kromě vedoucích pracovníků IPC a možná ještě NCOZ,“ říká Kubica Magnusková.

Svěřenských fondů bylo podle Kubica Magnuskové několik tisíc. Ona sama zastupuje zhruba 450 z nich. „U našich klientů jde o sumu mezi 400 a 500 miliony korun,“ uvádí a stěžuje si: „Policie nikoho do spisu nepouští, s poškozenými nekomunikuje.“

Policie zatím nikoho neobvinila. „Věc je v procesním stadiu prověřování. Více informací zatím poskytovat nebudeme,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Poškozené investory, respektive zakladatele fondů, sdružuje také známý advokát a insolvenční správce Michal Žižlavský. Ten ale zvažuje i další možnosti vymáhání peněz, například v rámci trestní odpovědnosti osob. Samotné insolvenční řízení totiž podle něj iniciují sami správci svěřenských fondů, kteří byli ale podle něj sami součástí nepřehledné investiční struktury IPC.

„Na naši kancelář se v současné době obrací velké množství poškozených klientů. Kauza IPC je velmi neobvyklá. Vše, co zatím víme, nasvědčuje tomu, že někdo shromažďoval peněžní prostředky od veřejnosti prostřednictvím svěřenských fondů. Klíčová otázka zní, kdo to byl, zda je něco takového vůbec možné a hlavně kde peníze skončily,“ uvedl pro HN Žižlavský s tím, že jejich advokátní kancelář zatím mapuje rozsáhlou strukturu firem a fondů, která kolem skupiny IPC v posledních čtyřech letech vznikla.

„Zatím nám to připomíná hru skořápky, ve které mohli hrát roli skořápkářů správci svěřenských fondů, pokud pomáhali klientům realizovat investice do toxických aktiv. Jestli peníze poškozených skončily právě v IPC, nebo je to jen prázdná skořápka, to se dozvíme, až IPC předloží seznam svého majetku. Uložil jí to soud v insolvenčním řízení. Podle toho pak nastavíme náš postup, abychom ochránili co nejlépe zájmy našich klientů,“ dodal Žižlavský.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.