Mezi nejoblíbenější způsob investování v současnosti patří nákup pasivních fondů (ETF), které sledují americký akciový index S&P 500. A není se čemu divit. Sázka na 500 předních firem největší světové ekonomiky přináší historicky průměrné roční zhodnocení 11,1 procenta. Nicméně přibývá hlasů, že investice do indexu je stále rizikovější, neboť jeho výkon je závislý jen na hrstce akcií. Podívali jsme se, co říká historie a zdali je potřeba se znepokojovat.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Sedm největších technologických společností je zodpovědných za dvě třetiny letošního růstu indexu S&P 500, jenž přidal zhruba devět procent. Přestože Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta a Tesla tvoří zhruba 30 procent tržní kapitalizace celého indexu, stojí pouze za 20 procenty zisků v rámci všech 500 firem.

Může jít o na první pohled znepokojující informaci, nicméně zmíněná disproporce je do jisté míry vysvětlitelná očekáváním vyššího růstu ziskovosti této sedmičky v souvislosti s nástupem umělé inteligence, která jejich byznysu pomáhá.

Dalším důvodem zmíněného nepoměru je fakt, že S&P 500 je index vážený podle tržní kapitalizace. Když cena akcií sedmičky vyroste, zvedne se jejich tržní kapitalizace, což vede k jejich většímu podílu v indexu, a na to musí ETF reagovat přikoupením těchto akcií a to ve výsledku vede opět k rostoucí ceně. Jedná se tedy o začarovaný kruh.

 

Ne všechny akcie jsou si ale rovny, a tak jsou tímto jevem více postiženy méně likvidní tituly, jako je Amazon nebo Ford. Index S&P 500 není ale koncentrovaný jen směrem ke zmíněným sedmi společnostem, ale také celkově z hlediska odvětví. Těch zahrnuje sice 11, ale jen dvě, a to komunikace a technologie, tvoří téměř 40 procent indexu. Je vše zmíněné pro investora opravdu problém?

Ačkoliv to tak nemusí vypadat, z historického pohled nejde o extrémní hodnoty. V 60. letech minulého století mělo deset největších firem v indexu váhu přes 40 procent a tato hodnota se držela nad 30 procenty až do konce 70. let. Aktuální koncentrace indexu tak není bezprecedentní.

Historie však také říká, že po rekordních hodnotách koncentrace často následovaly korekce a výkonnost celého indexu se dlouhodobě snížila. Třeba právě v 60. a 70. letech dosahoval S&P 500 průměrně jen šesti procent ročního zhodnocení.

Na druhou stranu dané koncentrace nejsou výjimečné ani v jiných zemích, kdy v Evropě v některých případech hrstka akcií tvoří mezi 50 a 60 procenty tržní kapitalizace celého indexu. Dáno je to především tím, že indexy v těchto zemích zahrnují výrazně méně firem, tudíž lze očekávat také vyšší koncentrace. Příkladem je i Česko.

Jedno ze známých pravidel ve finančním světě také říká, že portfolio lze považovat za diverzifikované (tedy investice jsou rozložené tak, aby se maximalizoval výnos a snížilo riziko) v případě, že podíl jednoho titulu je menší než pět procent.

A v případě indexu S&P 500 tuto hranici překročily hned tři akcie, a to Microsoft, Apple a Nvidia. Z historického pohledu ale ani toto není anomálií. Do nebezpečné zóny z pohledu nadměrného rizika se podle zmíněného pravidla dostane index tehdy, když podíl jednoho titulu přesáhne 13 procent. Aktuálně tak nelze tvrdit, že je investice do indexu S&P 500 nebezpečná.

Koho přesto zmíněná koncentrace znepokojuje, může vsadit na alternativy. Například index nesoucí název S&P 600, sledující 600 amerických akcií s malou tržní kapitalizací, sice na desetiletém časovém horizontu svého většího sourozence nepřekonal, ale na třicetiletém přinesl výnos o pět procent vyšší. Další možností je také sledovat index celého amerického akciového trhu Russell 3000.

Zmíněné alternativy ale neřeší fakt, že celý americký trh proti zbytku světa působí draze, a tedy není dobré sázet jen na něj. Pokud jde o tržní kapitalizaci všech firem ve světě, tak ty americké mají podíl 60 procent. V globálním hospodářství však samotná ekonomika USA představuje pouze 25 procent. Akcie a ekonomika jsou dvě odlišné věci, zmíněný nepoměr ale ilustruje, jak velké sázky jsou nyní na americký trh.

Může proto dávat smysl sáhnout po diverzifikované alternativě v podobě indexu MSCI All-World, který, jak už sám název napovídá, sleduje akcie celého světa. Tento celosvětový index dosahuje ročního růstu 10,3 procenta, což je jen trochu méně než 11,1 procenta v případě S&P 500. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze