Na malých akciových trzích nepřekvapí, že se všechno točí kolem pár titulů. Třeba v Praze. Jenže to samé se děje i na největším trhu na světě, kterým je ten americký. A navíc jsme v situaci, kdy se investoři upínají k těmto firmám i proto, že jiné podpůrné faktory chybějí.

Po celý první kvartál stál růst amerických akcií dominantně na tématu umělé inteligence, vše ostatní šlo stranou. Jak to bývá, strmý růst se po čase unavil a přišly pochybnosti o tempu vzestupu. Investoři si při té příležitosti všimli, že se mezitím vytratil příznivý výhled pro úrokové sazby, na který dříve sázeli. A vstupujeme do výsledkové sezony, jež nejspíš potvrdí, že slušný růst ekonomiky zdaleka neznamená plošné vylepšení zisků.

Od amerických firem (S&P 500) se za první kvartál čeká meziroční zvýšení zisků jen o dvě procenta. Sedm největších má však vykázat růst o 38 procent, takže na ostatní vlastně zbývá pokles. Tato sedmička statečných či „Mag 7“ totiž při současné extrémní koncentraci představuje asi čtvrtinu celé hodnoty trhu. A v rámci těchto sedmi největších technologických jmen visí výkon za první kvartál z většiny na masivním růstu společnosti Nvidia.

Trhy jsou v situaci, kdy před sebou nevidí jiný zdroj potenciálního optimismu než právě výsledky velkých technologických společností. Investoři jsou proto náležitě nervózní a reagují extrémně citlivě na čísla a výhledy. V posledních dnech jsme to viděli na akciích Tesly či Mety, od kterých se okamžitě odvíjejí změny očekávání pro další z firem.

Nervozita a zvraty budou pokračovat, dokud v druhé polovině května nezveřejní výsledky poslední a nejdůležitější člen. Nvidia, firma, kterou AI horečka vynesla do nebes. Poté co obrovským způsobem navýšila výhled svých tržeb a zisků, dokázala své plány ještě překonat a výhledy ještě vylepšit. Opakovaně. Očekávání jsou tedy vysoká a extrémně soustředěná do jednoho bodu. Všichni budou v napětí, jestli Nvidia zvedne zisk o více než 400 procent a jaký další vzestup přislíbí.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist