Překonali minová pole a pod ochranou tanků postupovali ukrajinští výsadkáři do nitra Kurské oblasti v Rusku. Během útoku, který před dvěma týdny šokoval svět včetně kremelského vládce Vladimira Putina, používali drony jako svoji leteckou podporu a zároveň průzkum. Vytvořili si tak před sebou „bublinu“ pomocí dronů a rušiček, za nimiž postupovala těžká technika včetně tanků.

Právě kombinací nejmodernější technologie – dronů a rušiček – s technologií starší – tedy tanky a obrněnými vozy – Ukrajinci ukázali, že lze kromě pozičního boje provést i operační manévr, kterým se by se fronta mohla rozhýbat. Ta je přitom měsíce zamrzlá a pod neustálým dohledem dronů i družic. Spolupráce staré a nové techniky je zároveň novou lekcí pro západní spojence Kyjeva.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Pro obě strany války je dnes s ohledem na zamrznutí fronty problém provést zmíněný operační manévr. „Schopnost Ukrajiny dosáhnout rychlého manévru v Kurské oblasti však naznačuje, že ukrajinské síly si osvojily zkušenosti z posledních měsíců poziční války, které mohou Ukrajině pomoci využít manévrovou válku v budoucnu,“ shrnují kurskou lekci analytici amerického Institutu pro studium války.

Pro evropské armády z toho vyplývá, že se do budoucna neobejdou jak bez velkého množství dronů, tak obrněné techniky. Byly to přitom právě tanky, co mnozí analytici po prvních měsících války na Ukrajině odepisovali kvůli jejich zranitelnosti bezpilotními prostředky.

Místo toho Ukrajinci, kteří ruskou početní a materiální převahu na bojišti dotahují větší inovativností, ukazují nové způsoby, jak tanky použít. A evropští vojáci je pozorně sledují s tím, jak se připravují velké objednávky a dodávky nových tanků.

Například Česko očekává druhou várku starších modelů tanků Leopard 2A4 a připravuje se na to, že se spolu s několika dalšími evropskými členy NATO připojí k velké německé objednávce nejmodernějšího typu Leopard 2A8. Takto velká objednávka v řádu několika set kusů by mohla zefektivnit, zlevnit a zrychlit výrobu nových tanků, kterých jejich výrobce KMW v Mnichově ještě před dvěma lety vyráběl jen dva kusy měsíčně.

KMW je součástí německo-francouzského holdingu KNDS, který má vyvinout nový společný evropský tank nové generace. Jeho koncept byl k vidění na pařížském veletrhu Eurosatory v červnu, kde firma také ukázala jakýsi mezistupeň, vylepšený Leopard 2 s bezosádkovou věží a dělem s větší ráží.

Nové tanky by také měly mít na základě ukrajinské zkušenosti vylepšenou obranu proti dronům. „Tanky nemizí, ale upravují se novým podmínkám,“ uvedla analýza britského think-tanku IISS, jež zdůrazňuje zase jejich upravené použití izraelskou armádou v Gaze.

Nový evropský tank je otázka nejen německo-francouzské spolupráce, ale i konkurence mezi dvěma německými firmami. Svůj nový koncept tanku Panther před dvěma lety představila i firma Rheinmetall, která ale zároveň do Leopardu 2 dodává dělo a systém řízení palby. Od bývalých zákazníků také vykupuje starší modely Leopard 1. Za peníze německé vlády je upravuje a dodává na Ukrajinu.

Budoucnost evropských tanků je tak do velké míry spojena s německým průmyslem a jeho kapacitami, které je potřeba navýšit. Předpokládá se, že v případě, že se Česko připojí k objednávce nových tanků, tak se na jejich výrobě budou podílet i tuzemské firmy.

Jinou cestou jde Polsko, jehož rovinatá krajina vyžaduje k obraně stovky obrněnců. Varšava už velkou část svých tanků sovětské konstrukce věnovala bojující Ukrajině. Proto polská vláda kombinuje dodávky od jiných dodavatelů, aby co nejdříve doplnila a zmodernizovala svoje tankové vojsko.

Poláci vsadili na kombinaci amerických a jihokorejských tanků s modernizovanými Leopardy. Objednali si více než stovku amerických tanků Abrams, první z nich dorazily na začátku letošního roku. Zároveň očekává stovky nových tanků K2 z Jižní Koreje s tím, že polská státní zbrojovka PGZ a jejich korejský výrobce vybudují v Polsku továrnu na jejich výrobu. První dodávky přišly přímo z Jižní Koreje, v červenci se vytvořilo polsko-korejské konsorcium pro výrobu v Polsku.

První podobná dohoda z roku 2023 zatím nevedla k začátku domácí výroby, nyní se řeší otázka financování a první objednávku by chtělo polské ministerstvo obrany podepsat v září. Polská armáda předpokládá objednávku 820 jihokorejských tanků, z nichž 500 se má vyrobit v Polsku.

Podobně jako v případě dělostřelecké munice nebo dronů je hlavní otázkou evropského průmyslu schopnost vyrobit v relativně krátkém čase co nejvíce nových strojů, což vyžaduje investice do nových kapacit. Tyto investice ale firmy neudělají do momentu, kdy dostanou jasnou objednávku.

V tuto chvíli trvá výroba nového tanku Leopard 2 od podpisu smlouvy k dodávce prvního kusu dva roky. V Evropě je například jen jedna svařovna podvozků těchto německých strojů.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist