TOP 09 je jedinou ze stran, která volební kampaň zaměří na škrtání výdajů a boj s rostoucím schodkem státního rozpočtu. Přes nedostatek peněz ve státní pokladně ale nechce, aby stát sahal pracujícím lidem do kapes víc než dnes. Se zvyšováním daní, jak ho navrhuje ministr financí Eduard Janota, souhlasí TOP 09 jen částečně a s podmínkou, že se omezí na rok 2010.

Šetřit se má naopak na straně výdajů. Program strany obsahuje několik razantních škrtů: osekání sociálních podpor, snížení státní podpory stavebního spoření, snížení počtu úředníků.

"Šetření na straně výdajů je nezbytné. Dnes jsme v takové situaci, že ministr by nedokázal sestavit vyrovnaný rozpočet ani při vysokém růstu HDP. Každý rok utrácíme ve veřejných výdajích minimálně o 80 miliard korun více, než vyděláváme," řekl ve čtvrtek Miroslav Kalousek.

Jako svůj cíl pro rok 2012 stanovila strana možnost, aby ministr financí při růstu HDP o dvě procenta dokázat sestavit vyrovnaný rozpočet.

Osekání stavebního spoření

TOP 09 chce například výrazně osekat státní podporu stavebního spoření. V Česku mají lidé nyní uzavřeno asi 5,5 milionu smluv na stavební spoření. Kalousek proti podpoře už dlouho brojí - na vyplácení státních příspěvků totiž ročně odchází asi 13 miliard korun a v řadě případů peníze nejdou na bydlení.

Jak moc se má státní příspěvek snížit, TOP 09 odmítá prozradit (podobně nekonkrétní je nakonec i ve většině dalších bodů svého programu). Kalousek se však netají tím, že kdyby bylo po jeho, stát by stavební spoření nedotoval vůbec. Příspěvek má být podmíněn tím, že střadatel peníze využije na náklady na bydlení.

"Proti povalečům"

Kalousek se snaží ekonomický program TOP 09 prodat hlavně jako "podporu pracujících lidí na úkor povalečů". Odmítá třeba lidovecké nebo sociálnědemokratické návrhy na zavádění vyšších daní pro bohaté. "Nechceme trestat úspěšné a demotivovat lidi, kteří dokážou tvořit pracovní místa, když víme, že nezaměstnanost bude v blízké budoucnosti jedním z největších problémů," řekl Kalousek.

Lidé, kteří nechtějí pracovat, by měli přijít podle TOP 09 o velkou část svého příjmu. Pokud sami podali výpověď, budou mít nárok jen na nezbytné existenční minimum. Stejně dopadne i ten, kdo odmítne místo nabízené úřadem práce. Výplata podpor v nezaměstnanosti bude podmíněna účastí v rekvalifikačních programech nebo veřejně prospěšnými pracemi v rozsahu alespoň 20 hodin týdně.

TOP 09 rovněž usiluje o zrušení přídavků na děti. Chtějí to kompenzovat zavedením daňových slev na děti, které má u pracujících přídavky plně nahradit. I toto je změna zvýhodňující lidi, kteří se živí prací na úkor těch, kteří žijí z přídavků.

Spoření na vlastní důchod

TOP 09 počítá s důchodovou reformou - vychází z toho, že průběžně financovaný důchodový systém je, kvůli zvyšujícímu se počtu důchodců, dlouhodobě neudržitelný. "Lidé se musejí dozvědět, že pokud si nebudou ukládat peníze na důchod, budou ve stáří jíst suché kůrky," glosoval to při představení programu Kalousek.

TOP 09 tak chce umožnit lidem, aby si část odvodů z platu, podle předběžného návrhu čtyři procenta, posílali na vlastní důchodový účet a do průběžného systému odváděli méně. Kdo by tuto variantu zvolil, musel by ale celkově odvádět o dvě procenta ze mzdy více, a to buď na svoji penzi, nemá-li rodiče v důchodovém věku, nebo na účet svých rodičů. Ze systému by tak profitovali lidé, kteří vychovali velký počet pracovitých dětí.

Nejrazantnější změnou ve zdravotnictví má být zvyšování spoluúčasti pacientů. V principu má jít o to, že lehce nemocní mají platit a systém veřejného pojištění má být nastaven víc na hrazení nákladů na léčbu vážně nemocných. Zatímco míra spoluúčasti na zdravotní péči v Česku je asi osm procent, v některých evropských zemích sahá až ke dvaceti procentům. Zvyšování má být podle Kalouska postupné a jeho dopad chce brzdit zavedením maximálních limitů pro sociálně slabé. Konkrétnější však ani tady program TOP 09 není.

Z populárnějších opatření navrhuje TOP 09 třeba snížení nákladů na provoz státu o pětinu, a to především snížením počtu úředníků.

Administrativu má snížit i jedno místo, na které by se posílaly daně i sociální a zdravotní pojištění.


Po programech ČSSD a KDU-ČSL analyzujeme ekonomickou část programu strany TOP 09 pro podzimní volby. Seriál bude pokračovat po zveřejnění programu ODS.

Nepopulární kroky jako značka. Strana Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga chce oslovit voliče, které trápí rostoucí zadlužení státu.

Svět podle Kalouska

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist