Ceny nájmů loni klesly ve všech regionech Česka, s výjimkou jihomoravského a ústeckého. V průměru o čtyři procenta. Vyplývá to z údajů realitních analytiků.

Podle Institutu regionálních informací klesly meziročně ceny nájmů v loňském čtvrtém čtvrtletí nejvíce v Praze, a to až o 12,5 procenta. "Bytů na pronájem je tady relativně dost a ceny nájmů proto v řadě případů a lokalit vloni klesaly," řekl Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří České republiky.

"Tržní nájemné ale ve sledovaném období klesalo pomaleji než ceny bytů," řekla Milada Kadlecová z Institutu regionálních informací, který vývoj cen bytů a nájemného sleduje.

Průměrné tržní nájemné pokleslo v meziročním srovnání ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o čtyři procenta ze 104 Kč/m2 na 100 Kč/m2. Což například u bytu o velikosti 68 m2 v běžné poloze je pokles zhruba o 270 korun z 7072 na 6800 korun. "V letošním roce předpokládáme stagnaci cen nájmů," říká Borůvka.

Kromě Prahy spadlo nájemné nejvíce v Plzeňském a Středočeském kraji, naopak v Ústeckém a Jihomoravském kraji došlo k jeho nárůstu. Jiří Fajkus z brněnské realitní skupiny Real Spektrum se domnívá, že nárůst nájemného souvisí s menší ochotou bank lidem na bydlení půjčovat. "Proto logicky roste zájem o bydlení nájemní, a to táhne nahoru ceny nájemného i vzhledem k tomu, že téměř neexistuje výstavba nových nájemních bytů," řekl Fajkus.

Podle společnosti King Sturge poklesly vloni v Praze ceny nájmů (nových i starších bytů) v průměru o dvě procenta. Jiní odborníci jako například Jiří Pácal ze společnosti Central Europe Holding, která pronajímá byty v Praze, odhaduje pokles o pět procent.

Protože návratnost investic do nájemního bydlení je o mnoho let delší než v případě rezidenčních projektů, developeři se zpravidla jeho výstavbě nevěnují. Výjimkou je pražský Albertov Rental Apartments (ARA), jehož návratnost odhaduje investor CTR Group na 25 let. Také je třeba vzít v úvahu každoroční obměnu či investice do vybavení bytů, upozornil Ján Horváth, ředitel ARA.

Propad v cenách nájmů se nevyhnul ani tomuto projektu, kde pronájem bytu 1+kk začíná od 12 tisíc korun bez poplatků. Majitel objektu byl nucen snížit ceny nájmů "o několik procentních bodů," řekl Horváth.

 

 

Jistou výjimkou mezi rezidenčními projekty je i Prokopský vrch v Praze 13, kde se developer rozhodl vyčlenit 20 z celkem 170 bytů na dlouhodobý pronájem. Developer počítá, že nabídne ateliéry do pronájmu společnostem, které sídlí v okolních kancelářských objektech, aby je mohly využít pro své zaměstnance. Ani jeden z několika developerů oslovených HN ve svých plánovaných projektech neuvažuje vyčlenit část bytů na pronájem.

Například Peter Višňovský, obchodní ředitel realitní kanceláře Lexxus, která v Praze a širším okolí nabízí byty v 50 rezidenčních projektech, o žádném dalším developerském projektu, v kterém by bylo vyčleněno část bytů k pronájmu, neví.


Vývoj nájemného bytu* (Kč/m2/měsíc)


 

1, 2 Prokopský vrch a Albertov

Developeři investují do projektů nového nájemního bydlení ojediněle. Pražské projekty Prokopský vrch (1) a Albertov Rental Apartments (2) jsou výjimkami.

Foto: Developeři

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist