Zaplaťte 171 korun. Zaplaťte 139 korun. Dopisy s podobnými výzvami rozeslala koncem dubna českým dopravcům advokátní kancelář Pavla Němce. Dopravci mají platit dlužné mýtné z počátku roku 2007. Dluhy v těchto částkách neexistují.

"Z jedenácti položek, které nám advokátní kancelář zaslala jako dlužné, dlužíme pouze v jednom případě," uvedla Jana Čížková, ředitelka dopravní firmy RMV Trans z Teplé. Advokáti po ní chtěli 171,78 koruny, podle výpisu ze zaplacených faktur je ale dluh jen 23 korun.

Podle Martina Špryňara, generálního tajemníka Sdružení Česmad, zastupujícího 1800 dopravců, advokáti v první vlně rozeslali dvanáct set dopisů, v nichž při nezaplacení vyhrožují soudem.

"Je to absurdní, když se přitom vymáhají již zaplacené částky, a to tři roky zpětně," řekl Špryňar.

Radek Šrůma, šéf kamionové dopravy v táborské společnosti Comett plus, dostal od Němcovy kanceláře přípis na zaplacení 139 korun.


"Ze třinácti uvedených případů jsou jen tři skutečné nedoplatky. Deset bylo již dávno ve fakturách zaplaceno. Měsíčně platíme na mýtném dvě stě až dvě stě padesát tisíc korun. Jak jsme platili, můžeme kontrolovat jen v evidenci firmy Kapsch. Do evidence ŘSD ale přístup nemáme," řekl Šrůma.

Advokáti Němcovy kanceláře spolu s vymahačskou firmou BSP Lawyer Partners, která se zviditelnila chybami při vymáhání poplatků pro Českou televizi, dostanou za šest let vymáhání dluhů na mýtném 60 milionů korun.

Z dokladů, které mají HN k dispozici, vyplývá, že ze 33 případů vymáhaných dluhů na mýtném jsou jen čtyři skutečně nezaplacené položky. Dalších 29 bylo již v roce 2007 zaplaceno.

Podle odhadu Václava Nestrašila, který má mýtné na Ředitelství silnic a dálnic na starosti, činí dlužné mýtné u firem, které je ŘSD schopno identifikovat, 30 milionů korun.

"Pokud by se ŘSD podařilo dohledat identitu všech tuzemských dopravců, kteří za poslední tři roky neuhradili státu mýtné v plné výši, pak by těmto dopravcům bylo předepsáno mýtné převyšující 100 milionů korun," dodal Nestrašil, Dalších 100 milionů korun by dlužili zahraniční dopravci. Ve všech případech jde podle Nestrašila o takzvané incidenty, kdy brána vozidlo vyfotografovala, ale elektronický systém selhal a mýtné nepředepsal.


Němcova advokátní kancelář si podklady k vymáhání bere od ŘSD. Proč vymáhají i případy, kdy systém neselhal a mýtné je řádně zaplaceno, na to advokáti neodpověděli. Ve čtvrtek a pátek nebrali telefony, dva emaily z těchto dnů zůstaly bez odpovědi také.

Zakázku na mýtné získal Pavel Němec jako jediný účastník tendru. Podobně byl jediným i v tendru pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu letos v únoru. Pro VZP si Němcova kancelář vedle BSP Lawyer Partners do party přibrala i exekutora Juraje Podkonického. Za čtyři roky mají od VZP dostat 450 milionů korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist