Jen týden trvalo, než se tuzemští bankéři rozhodli zareagovat na poslední snížení sazeb ČNB a poslali dolů i úroky na vkladech. A to hlavně u termínovaných vkladů řádově o desetiny procentního bodu. Od pondělí už Češi méně výhodné sazby dostávají v Komerční bance, UniCredit Bank, Volksbank a LBBW Bank a Citibank. A jak včera potvrdila mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová, největší tuzemská banka pro drobné klienty snižuje úroky dnes.

Sazby na vkladech už přes rok klesají a jen s mírným odstupem kopírují pokles základní sazby ČNB. Naposledy ji ČNB snížila 6. května a dvoutýdenní sazba PRIBOR, od které banky nejčastěji odvozují cenu peněz pro klienty, pak okamžitě klesla z 1,10 na 0,92 procenta.

"Je jen otázka krátké doby, kdy se ke snížení sazeb přidá konkurence," říká Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

Nůžky se rozevírají

Naopak úroky půjček domácnostem ponechaly banky od rozhodnutí ČNB prakticky beze změny. Výjimkou jsou klienti, kteří si vzali hypotéku s pohyblivou sazbou od UniCredit Bank. "Od 11. května jsme jim snížili sazbu 0,2 procentního bodu," tvrdí mluvčí banky Tomáš Pavlík.

Spotřebitelské půjčky přitom stále zdražují. Například průměrný úrok úvěrů na jeden rok v březnu dosáhl na 15,29 procenta, což je meziroční zvýšení o 0,87 procentního bodu.

Navzdory snižování sazeb ČNB ta k dochází ke zvětšování rozdílu, za jakého banky peníze lidem zhodnocují a naopak jim je půjčují. Banky se tím snaží vylepšit příjem z marží, protože zájem firem a lidí o úvěry klesl a hlavní motor jejich růstu tak stagnuje.

České banky jsou přitom pod tlakem svých zahraničních vlastníků. Jejich zisky totiž významně vylepšují výdělky finanční skupiny, do které patří.

Na úplném dně

Úroky na některých vkladech v Česku už přitom spadly doslova na dno. Citibank a LBBW na termínovaných účtech na jeden měsíc mají u výše vkladu do milionu respektive 499 999 korun sazbu nula procent. Odborníci, kteří trh sledují, něco takového nepamatují. "Sazby se odvíjejí od ceny zdrojů, které jsou nyní prostě velmi nízko," vysvětluje Martina Lambert, mluvčí LBBW.

Vklady klientů jsou pro banky nejvýhodnější způsob, jak získat hotovost, a tak je spíš pravděpodobné, že oba ústavy nyní nemají příležitosti, kam peníze umístit.

Špatné zprávy se zatím týkají hlavně termínovaných vkladů. Spořící konto poslaly dolů Komerční banka, a to z 1,70 procenta na jedno procento a také Citibank. Ta na něm úrok snížila z 2 na 1,75 procenta.

Podle informací HN se na podobný tah chystá i ING, která na známém Oranžovém kontu, kde mají Češi uloženo už přes 70 miliard, zhodnocuje peníze 2,25 procenty. "Současný vývoj by nás dostal do nepříjemné situace se ziskem," řekla HN mluvčí ING Alexandra Gjurić.

"Ještě nejsme rozhodnuti, ale jednáme o tom," říká Marek Zeman, mluvčí AXA Bank, která ještě stále úročí spořící účet až 3 procenty.


Banky snižují úroky na vkladech

(příklady, roční úrok v procentech)


Vývoj sazby PRIBOR

(v procentech)