Uvnitř ODS propukl dva týdny před stranickým kongresem boj o to, kdo bude mít vliv ve straně. Asi nejpestřejší spory jsou ale okolo kandidatury Alexandra Vondry na post místopředsedy strany. Záměr kandidovat bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti oznámil v sobotu.

Vondra, který se v posledních týdnech pasoval do role hlavního vyjednavače podpory pro Petra Nečase, totiž před volbami zorganizoval setkání v Klánovicích, kam ale sezval jen vybrané členy strany. Tím popudil všechny ostatní, které tak automaticky zahrnul do skupiny těch horších tváří ODS. A ti mu to teď chtějí vrátit.

"Malinko se mi nelíbí pseudohra na čisté a ty ostatní a chtěl bych vyzvat všechny kandidáty na místopředsedy, aby se těchto her, se kterými začal Mirek Topolánek, zřekli," řekl HN k Vondrově kandidatuře David Vodrážka, první místopředseda strany, který bude zřejmě chtít na kongresu svoji funkci obhájit.

Vondra jako ministr 

Proti Vondrovi se kromě Prahy vymezuje i jihočeská a část středočeské organizace. Spor je dokonce tak vyhrocený, že tyto organizace chtějí prosadit, aby se Vondra nestal ministrem Nečasovy vlády. Ten s ním přitom podle kuloárních informací na post ministra počítá - a to buď na resort obrany, nebo na ministerstvo vnitra.

"Ten spor je vážný a umím si představit, že bude blokovat jednání o sestavení vlády. Velká část strany nechce, aby se v ní Vondra objevil, a mohla by si toto klást jako podmínku," řekl HN jeden z vysoce postavených členů ODS.

Sám Vondra přitom už připustil, že pokud by nabídku na ministra dostal, do vlády by šel. "Já svou práci nedělám pro nějaký konkrétní post, dělám to jako službu. Pokud ale budu požádán, abych se práce ve vládě zúčastnil, tak jsem připraven. Myslím si, že mám zkušenosti v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky, ale i zkušenosti senátora za Litoměřicko v oblasti venkova a životního prostředí," řekl sobotní MFDnes.

Kongres občanských demokratů proběhne už za dva týdny, 19. a 20. června a pro stranu bude zásadní. O vliv v ODS totiž bojují dvě skupiny - především ta, která má ve straně velké slovo nyní a kterou Mirek Topolánek označil za kmotrovskou ODS. Jde o kraje jihočeský, ústecký, středočeský či Prahu. Oproti nim se pak formuje skupina za Petrem Nečasem, kterou ale neorganizuje nový lídr, nýbrž jeho nový vnitrostranický spojenec Vondra. Za ním nestojí jednotně regiony, opírá se o podporu jednotlivých členů i organizací ODS, které nejsou spokojeny s tím, kdo stranu nyní reprezentuje.

V jednotlivých krajích ale zatím neproběhly oficiální nominační sněmy o tom, koho jednotlivé regiony do vedení ODS chtějí. "Teď ještě nejde říct, jestli bude pražská ODS Vondru podporovat. Jsme ale připraveni podporovat Davida Vodrážku na post prvního místopředsedy," řekl HN úřadující šéf pražské ODS Pavel Klega.

Ve vnitrostranických bojích Vondrovi přitěžuje ještě jedna věc - to, že v devadesátých letech pracoval pro prezidenta Václava Havla a v ODS zatím působí jen krátce.


 


Mám zkušenosti
Pokud by nabídku dostal, Vondra by do vlády šel: "Mám zkušenosti v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky."
Foto: HN