ANKETA

Co je dnes největší brzdou rozvoje realitního trhu?

Karel Stránský, Managing Partner Colliers International
Tato recese, kterou prožíváme, je především recesí poptávky. Myslím si, že největší brzdou je relativně malý objem zakázek - nízká poptávka po prostorech. Platí to o něco víc pro kancelářský než pro průmyslový trh. Podmínky se zlepšují, poptávka mírně roste, ale recese ještě neskončila.

Bent Walde-Jensen, partner KPMG Česká republika
Nedostatečná poptávka, za kterou stojí psychologické faktory. Největší překážkou rozvoje trhu je to, že investoři vyčkávají, jestli ceny nemovitostí budou dále klesat. Poptávka se oživí, otázka však je, kdy k tomu dojde.

Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví
Pokles poptávky, který vyplývá ze situace, ve které se nachází ekonomika. Dále odklon vlády od problematiky bydlení. Blýskání na lepší časy pro naše stavaře v nejbližších dvou třech letech, to určitě nevidím. /p>

Realitní sektor sice vykazuje mírné známky oživení, ale nejhorší za sebou ještě nemá. Shodli se na tom účastníci čtvrtečního Fóra Hospodářských novin, na téma "Co je největší hrozbou probouzejícího se trhu s nemovitostmi". Diskuse, která se odehrávala v pražském hotelu Jalta, se nesla v pesimistickém tónu.

"Myslím si, že krize v realitním sektoru ještě neskončila," řekl hned v úvodním příspěvku Bent Walde-Jensen, partner poradenské společnosti KPMG Česká Republika. "Jestli si myslíte, že se vrátíme na úroveň let 2007, 2008, tak na to zapomeňte," dodal Walde-Jensen, který se sám označil za pesimistu. V předkrizových letech totiž realitní trh rostl abnormálním tempem a tato situace se podle něho už nevrátí.

"Přežívalo tu dogma, že zdravý trh znamená výstavba, ale to není pravda. Zdravý trh znamená poptávka," řekl Karel Stránský z realitně-poradenské společnosti Colliers. A ta už pomalu ožívá. "Na průmyslovém trhu už narůstá poptávka třetí kvartál za sebou," dodal Stránský s tím, že se postupně zaplňují průmyslové parky zejména na Plzeňsku a Brněnsku.

To potvrdil i další účastník diskuse, Remon Vos, ředitel společnosti CTP Invest, která staví zejména skladové a kancelářské prostory. "Poptávka pochází zejména od našich stávajících klientů," řekl Vos. Ti vsadili na Česko v 90. letech a Vos věří, že právě oni budou u nás v budoucnu expandovat. CTP Invest vlastní v zemi více než 140 budov, z nichž neobsazených je dnes zhruba 10 procent. Nejhůře se firmě daří zaplnit prostory v Hranicích na Moravě, kde CTP Invest koupila továrnu Multidisplay, přiznal Vos.

Tomáš Gürtler z Raiffeisenbank, další z účastníků Fóra HN, nemá pocit, že by se trh intenzivně probouzel. "Myslím si, že je to dáno psychologickými faktory," řekl Gürtler. Raiffeisenbank stejně jako ostatní banky zpřísnila podmínky poskytování financování. Zatímco před krizí vyžadovala 20 procent předprodaných bytů v rezidenčních projektech, dnes je to až 30 procent, řekl. Peníze na projekty však banka ráda poskytne. "Přibrzdili jsme trošku a přehodnotili dlouhodobá kritéria. Ta ale nejsou brzdou rozvoje realitního trhu. Tím je to, že tu není mnoho investorů, kteří by chtěli vstoupit do rizika. Naše náruč je otevřená, my financovat chceme," dodal Gürtler.

Neutěšený stav ve stavebnictví zase představil Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Nejhůře je krizí postiženo pozemní stavebnictví. "Blýskání na lepší časy pro české stavební firmy v nejbližších dvou třech letech určitě nepřijde," prohlásil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Podle odhadu Walde-Jensena se trh vrátí na normální úroveň, tedy do období před rokem 2005, nejspíše až po roce 2015. Přesto uzavřel svůj příspěvek pozitivně: "Investovat do kvalitních nemovitostí se vyplatí, jen na to ještě není správná doba."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist