Největší firmy

2,07 bilionu korun
činily v roce 2009 souhrnné tržby stovky největších společností v Česku podle obratu. Oproti roku 2008 to představuje propad o 15 procent.

 

194 miliard korun
dosáhl v roce 2009 souhrnný zisk těchto společností. Ve srovnání s předloňským rokem poklesl kvůli propadu ekonomiky o 8,5 procenta.

 

První příčku ve čtvrtek večer zveřejněného žebříčku šestnáctého ročníku soutěže Czech Top 100 obsadil po čtrnáctileté nadvládě tuzemské automobilky Škoda Auto polostátní energetický gigant ČEZ. Zatímco Škodovka loni utržila 187,8 miliardy korun, ČEZ o 8,4 miliardy více.

Tuzemské firmy ovšem loni pokračovaly v jízdě na tobogánu ekonomické krize. Tržby první stovky největších českých společností se propadly o patnáct procent na 2,07 bilionu korun.

Škodovce zatopila cizina

Výměna na postu nejvýznamnější firmy Česka z pohledu tržeb přitom ukázala odlišnou situaci, ve které se oba hráči loni nacházeli. Mladoboleslavskou automobilku "postihl zájem" evropských zákazníků o malé levné vozy. Třebaže loni prodala Škoda rekordních 684 tisíc aut, tedy o něco více než předloni, prudký propad cen způsobil pokles tržeb. Přestože odbytu pomohlo německé šrotovné, díky kterému loni prodala v Německu o 44 procent vozů více než předloni, její tržby se snížily o 12,3 miliardy korun.

Společnosti ČEZ patří první příčka nejen v tržbách, ale i v zisku, který za loňský rok činí 65 miliard korun. Firma je přitom jednou z mála výjimek, které se loni podařilo zvednout tržby i zisk. Její výhodou je zejména zaměření na domácí trh s elektřinou, na kterém se loni ještě v plné míře neprojevil pokles velkoobchodních cen elektřiny. Jiná situace panuje letos, v květnu musel šéf domácí energetické jedničky Martin Roman po šesti letech v čele firmy ohlásit pokles čtvrtletního zisku.

Oceláři zažili prudký pád

Většina hodnocených podniků vykázala za loňský rok znatelné ztráty. Nedařilo se zejména hutním společnostem, které doplácely na tehdejší pokles zájmu o ocel. Pád žebříčkem zažívá například největší tuzemská huť ArcelorMittal Ostrava, která se ještě v roce 2007 nacházela na jedenáctém místě. Loňské tržby 20,9 miliardy korun jí letos přisoudily až šestadvacátou příčku. Pohoršil si i prodejce hutního materiálu Ferona.

S horším místem se letos musely spokojit i strojírenské či elektrotechnické firmy. Z top desítky například vypadl tuzemský Panasonic, vrátila se do ní naopak automobilová TPCA. Pohoršila si také společnost Philips či chemický výrobce Deza.

Energetika se loni vyplatila

Vítězem loňského žebříčku se i bez započtení ČEZ stal energetický byznys. Může za to zejména rozhýbání trhu s elektřinou, na němž se stále více prosazují nezávislí hráči. Skokanem roku se tak stal jeden z největších nezávislých českých obchodníků s elektřinou Carbounion Bohemia, který se posunul o šedesát míst na dvaapadesáté místo. Stačily mu k tomu tržby 9,7 miliardy korun.

Úspěšně "šplhá" i obchodník s elektřinou a plynem Lumius, který se nárůstem tržeb o dvě miliardy na 5,8 miliardy korun dostal ze 124. místa na 81. příčku. Loni firma získala 3,6 procenta trhu s elektřinou pro koncové zákazníky.

Hranice se letos snížila

Kvůli ekonomické krizi se letos poprvé od roku 2005 snížila hranice tržeb pro vstup mezi sto nejvýznamnějších tuzemských hráčů. Zatímco předloni se stou firmou stala společnost Total s tržbami 5,3 miliardy korun, letos stačily poslední společnosti v žebříčku, počítačové firmě SWS, tržby 4,5 miliardy korun.

"Je to logický důsledek poklesu tržeb u dvou třetin firem v žebříčku. Společnost, která by se loni stěží vešla do první stovky, letos skončila třeba osmdesátá," řekl Richard Hindls, rektor VŠE v Praze.

Tuzemské kolosy se loni nevyhnuly ani poklesu zisků. Profit první desítky firem byl loni 136 miliard korun, což znamenalo pokles o dvě procenta oproti roku 2008.

Zajímavým se může stát souboj rivalů na prvních dvou místech v letošním roce. Dosavadní prodejní výsledky Škody Auto ukazují, že západní trhy se vzpamatovávají z recese. Letos již firma prodala přes 307 tisíc vozů, což je o 16,6 procenta více než loni.

ČEZ naopak nenahrává pokles velkoobchodních cen elektřiny. Zatímco megawatthodinu elektřiny na rok 2009 prodal v průměru za 57 eur, u proudu na letošek dosáhla cena průměrných 53 eur.

Letošní rok bude nejspíš znamenat také oživení hutního průmyslu. "Evropské hutě se vezou na vlně silné poptávky z Asie. To by mělo pomoci i tuzemským ocelářům," domnívá se analytik Patria Finance David Marek.

ČESKÉ FIRMY- TOP 100

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist