Zájem o zkrácené pracovní úvazky je v Česku hlavně mezi matkami s dětmi velký, ale firmy je téměř nenabízejí. Například největší české pracovní portály jobs.cz a prace.cz, jež provozuje firma LMC, jich v lednu měly v nabídce 498 - z celkového počtu 38 tisíc inzerátů. To je pouze 1,3 procenta. Přestože je nabídka vyšší o třetinu než v prosinci a o čtvrtinu než v lednu 2010, poptávka je několikanásobně větší.

"Na straně uchazečů o práci je znát explozivně rostoucí poptávka po kterémkoli typu alternativního úvazku, ideálně ve formě zkráceného," říká majitel LMC Libor Malý.

Česko patří v podílu částečných úvazků k nejhorším v Evropské unii a situace se nelepší. Naopak. Podle Českého statistického úřadu pracovalo v prvním loňském čtvrtletí na částečný úvazek 6,2 procenta zaměstnanců, v závěru roku 5,7 procenta.

Například v Nizozemsku, které se v Evropské unii v tomto ohledu nachází na špici, je přitom toto číslo přes 47 procent, v Německu pak téměř 26 procent.

Firmy zřídka poskytují flexibilní a kratší úvazky, protože jim to nepřináší finanční benefity. V cestě však podle Malého nestojí nepružný zákoník práce, jak firmy často tvrdí, ale zajména zvyk pracovat zavedeným způsobem.

Tuzemské firmy jsou ovšem opatrnější i u jiných způsobů alternativního zaměstnávání. Potvrzuje to i výzkum mezi firmami, který HN provedly ohledně práce z domova.


Částečné úvazky


280 000


lidí pracovalo v Česku na částečný úvazek podle údajů ČSÚ za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Z celkového počtu zaměstnanců je to jen 5,7 procenta. V Evropské unii je přitom průměrný podíl flexibilních úvazků téměř 19 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist