Zájem o zkrácené pracovní úvazky je v Česku hlavně mezi matkami s dětmi velký, ale firmy je téměř nenabízejí. Například největší české pracovní portály jobs.cz a prace.cz, jež provozuje firma LMC, jich v lednu měly v nabídce 498 - z celkového počtu 38 tisíc inzerátů. To je pouze 1,3 procenta. Přestože je nabídka vyšší o třetinu než v prosinci a o čtvrtinu než v lednu 2010, poptávka je několikanásobně větší.

"Na straně uchazečů o práci je znát explozivně rostoucí poptávka po kterémkoli typu alternativního úvazku, ideálně ve formě zkráceného," říká majitel LMC Libor Malý.

Česko patří v podílu částečných úvazků k nejhorším v Evropské unii a situace se nelepší. Naopak. Podle Českého statistického úřadu pracovalo v prvním loňském čtvrtletí na částečný úvazek 6,2 procenta zaměstnanců, v závěru roku 5,7 procenta.

Například v Nizozemsku, které se v Evropské unii v tomto ohledu nachází na špici, je přitom toto číslo přes 47 procent, v Německu pak téměř 26 procent.

Firmy zřídka poskytují flexibilní a kratší úvazky, protože jim to nepřináší finanční benefity. V cestě však podle Malého nestojí nepružný zákoník práce, jak firmy často tvrdí, ale zajména zvyk pracovat zavedeným způsobem.

Tuzemské firmy jsou ovšem opatrnější i u jiných způsobů alternativního zaměstnávání. Potvrzuje to i výzkum mezi firmami, který HN provedly ohledně práce z domova.


Částečné úvazky


280 000


lidí pracovalo v Česku na částečný úvazek podle údajů ČSÚ za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Z celkového počtu zaměstnanců je to jen 5,7 procenta. V Evropské unii je přitom průměrný podíl flexibilních úvazků téměř 19 procent.