Anders Behring Breivik, pachatel masakru v Oslu a na ostrově Utöya, stráví osmitýdenní samovazbu, kterou na něj v pondělí uvalil soud, v cele o sedmi metrech čtverečních. Nachází se přitom v jiné věznici, než se původně plánovalo.

Cela pro Breivika se nachází ve věznici Ila u města Sandvika západně od norské metropole. Původně jej přitom mělo přijmout zařízení Ringerike, kam je umisťována většina těžkých zločinců.

Ale právě to by pravděpodobně mnoho Norů vnímalo jako velkou provokaci. Vězeň by totiž měl výhled na jezero Tyrifjord, kde se také nachází ostrov Utöya. Breivik na ostrově povraždil nejméně 68 lidí, většinou účastníků tábora mladých sociálních demokratů.

Ve vězení Ila má být zadržený hlídán 24 hodin denně, aby se předešlo riziku, že spáchá sebevraždu. Podle ředitele věznice Knuta Bjarkeida má podezřelý v cele k dispozici jen postel, záchod, židli a stůl. Kontakt s ostatními vězni je během prvních čtyř týdnů zcela vyloučen. Během této doby smí zadržený hovořit jen se svým právníkem Geirem Lippestadem, policií a psychiatry.

Vyšetřovací vazba Breivika tak má zatím daleko od relativního luxusu, který by na Breivika podle některých médií mohl čekat ve věznici v Haldenu. V jednom z nejútulnějších nápravných zařízení na světě si nejtěžší zločinci trest odpykávají v pokojích bez mříží, s koupelnou, televizí a ledničkou. K dispozici mají i tělocvičnu, posilovnu, knihovnu, a dokonce nahrávací studio.

Související