Tolik optimismu už české firmy dlouho neměly. Po hubených letech minulých zní jejich plány a očekávání na letošní rok téměř neskutečně. Nabereme nové lidi, mzdy porostou rychleji, budeme více investovat, říkají jejich představitelé. Alespoň to vyplývá z nejnovějšího průzkumu Svazu průmyslu České republiky a České národní banky, v němž oslovily přibližně dvě stovky společností všech velikostí a oborů.

Oživení ekonomiky v minulém roce bylo taženo především investicemi firem, jež podle jejich ohlasů většinou neplánují v letošním roce polevit, právě naopak. Markantní je pak rozdíl v ochotě firem investovat v meziročním srovnání. Zatímco v prosinci 2013 byly kvůli doznívající ekonomické krizi velice opatrné a jenom patnáct procent z nich plánovalo v dalším roce zvyšovat investice, v letošním roce chce více investovat celá polovina oslovených společností.

49 procent

Z přibližně dvou set oslovených firem plánuje letos investovat více než v roce 2014. Loni plánovalo rozšiřovat investice pouze 15 procent oslovených společností.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se