Všechny země Evropské unie musí dodržovat minimální standardy pro zajištění potřeb běženců, kteří proudí do Evropy. Včera k tomu vyzvala spolková kancléřka Angela Merkelová, která o uprchlících večer jednala s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Merkelová s Hollandem se před jednáním shodli, že odpovědnost za řešení současné situace nemůže převzít jediný stát, ale že azylová politika musí být společná pro všechny země EU.

"V Evropě sice máme společné azylové právo, ale v současnosti není prosazováno," řekla Merkelová. Německo a Francie očekávají, že všechny členské země EU budou toto právo skutečně uplatňovat. Jde tady o registraci běženců, o minimální standardy pro jejich ubytování a pro zajištění zdravotní péče pro uprchlíky. Podle ní by Evropská komise měla více tlačit na jednotlivé státy, aby dodržovaly závazky v této oblasti.

"Vím, jakou zátěž pro Německo a v menší míře i pro Francii znamená přijímat toto množství uprchlíků," řekl Hollande. Ten spolu s Merkelovou prosazuje, aby ještě letos začala v Itálii a v Řecku fungovat střediska pro registraci uprchlíků, která by provozovala EU jako celek.

Evropská unie potřebuje najít odvahu kolektivně čelit migrační krizi ve Středomoří, přestože přistěhovalecké otázky jsou v jednotlivých unijních zemích nepopulární, uvedl včera v Bruselu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Přistěhovalecká krize v Evropě je podle komise nejhorší od konce druhé světové války. Evropské vlády se přitom nyní hašteří ohledně toho, jak se vypořádat s rekordními počty migrantů.

Jednou z hlavních cílových zemí je Německo. To žádá sjednocení azylové politiky Evropské unie a spravedlivé přerozdělení běženců mezi unijní státy. Podle vládní prognózy dorazí letos do Německa až 800 tisíc běženců, což je čtyřnásobek proti roku 2014.

Příliv běženců vyvolává napětí i v německé společnosti. Přibývá případů, kdy se ubytovny pro uprchlíky staly terčem žhářského útoku. Například včera v noci vyhořelo připravované ubytovací středisko ve Weissachu na jihu země.

jarvis_55db7f86498ea21c4eae21e1.jpeg
Přistěhovalecká krize v Evropě je podle komise nejhorší od konce druhé světové války.
Foto: Reuters

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist