Svět zkapalňuje zemní plyn ve velkém objemu teprve od počátku nynějšího století. Jde o palivo, které má i z ekologických důvodů velkou budoucnost. Jeho klíčovým odbytištěm je zatím Asie. Jenom Japonsko odebírá zhruba třetinu exportovaného paliva.

Evropa zkapalněnému zemnímu plynu (ve zkratce LNG) ještě na chuť nepřišla. Jeho dovoz do EU v období 2011−2014 klesl zhruba o pětinu. Tankerům přivážejícím zkapalněné palivo hlavně z Kataru a Alžírska totiž konkurují státem podporované obnovitelné zdroje energie. Kromě toho začalo evropské elektrárenství více spalovat levné uhlí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se