Akademiky z Masarykovy univerzity podezírají poslanci ze sněmovního kontrolního výboru z toho, že částka 102 milionů korun, kterou zaplatili za dvě magnetické rezonance, je předražená až o pětinu. Akademici se odvolávají na znalecký posudek, který jim takovou cenu za přístroje doporučil jako adekvátní.
Poslancům nyní dala za pravdu nově zřízená "komise" ministerstva spravedlnosti. Ta vznikla právě proto, aby přezkoumávala některé znalecké posudky. Zatímco stížností na soudní znalce přibývá, jakákoliv autorita, která by na kvalitu jejich práce dohlížela, doposud v Česku chyběla. "Bylo možné pouze přezkoumávat formální stránku znaleckých posudků, nikoliv jejich kvalitativní aspekty," potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Adriana Kocmanová.
To se nyní mění. Posudky bude napříště prověřovat zvláštní skupina. Jmenuje se Poradní sbor ministra spravedlnosti pro obor ekonomika, odvětví ceny a odhady a vznikla letos v srpnu.
Skupina se prozatím zabývala pouze jednou stížností, a to právě na posudek k nákupu techniky pro brněnskou univerzitu. Nakonec došla k závěru, že stížnost byla oprávněná - znalecký posudek Petra Kneppa, vedoucího katedry biomedicínské techniky na ČVUT, má prý řadu nedostatků.
"Nelze z něj například zjistit, jak zpracovatel dospěl k uvedené ceně," přibližuje jednu ze závad mluvčí ministerstva Kocmanová. Kneppo se brání, že je jeho posudek v pořádku. Případem se ve čtvrtek bude dále zabývat kontrolní výbor sněmovny.
Do budoucna se chce komise vyjadřovat i k dalším dokumentům, které vypracují soudní znalci. Na ministerstvo spravedlnosti se kvůli tomu mohou obracet všechny firmy i lidé, kteří mají o práci soudních znalců v konkrétních případech pochybnosti.
%insert_attachment[59522200] priloha.html%
"V případě, že bude shledáno pochybení znalce nebo znaleckého ústavu, může ministerstvo zahájit správní řízení a znalcům uložit peněžitou sankci," dodává mluvčí Kocmanová. V krajních případech může ministerstvo vyškrtnout autora chybného posudku ze seznamu soudních znalců.
Už by se tak neměla opakovat praxe známá například ze soudu s podnikatelem Romanem Janouškem, který v březnu 2012 v opilosti srazil svým autem ženu. U soudu se tehdy sešly celkem tři posudky z oboru silniční dopravy a všechny si vzájemně odporovaly.
Ministr Robert Pelikán chce také zavést pro soudní znalce novou vstupní zkoušku. Každý obor má mít rovněž jasně stanovenou nutnou délku vzdělání a praxi. "Dnes pro to žádná zákonná pravidla neexistují, což považujeme za dosti alarmující," řekl Pelikán. Znalci by si měli také podrobněji vést znalecké deníky, a to včetně odměn.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist