Energetický regulační úřad (ERÚ) nakonec přizná obnovitelným zdrojům energie 42 miliard korun. Cenové rozhodnutí na výplatu podpory podepíše podle České televize místo předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové místopředseda úřadu. Předsedkyně je na dlouhodobé dovolené v zahraničí. Regulační úřad tak rozhodl poté, co v pondělí vyšlo ve Sbírce zákonů nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů.

"Zveřejněním ve Sbírce zákonů nabylo nařízení vlády účinnosti a doufám, že Energetickému regulačnímu úřadu tak už nic nebrání vypsat cenové rozhodnutí na výplatu podpory pro podporované zdroje energie," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Kabinet nařízení schválil minulý týden.

Kauza s podporou obnovitelných zdrojů začala v polovině listopadu. Tehdy ERÚ rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů (solárním elektrárnám, některým plynovým teplárnám či zdrojům na biomasu) v České republice podpora pro příští rok vyplacena nebude, protože by tím překročil zákon. Vitásková na začátku prosince uvedla, že úřad podporu na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. To by se podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Mládka mělo stát zřejmě mezi únorem a dubnem příštího roku.

42 mld. Kč

je suma, která má být příští rok vyplacena provozovatelům obnovitelných zdrojů energie. Energetický regulační úřad se o tom od listopadu pře s ministerstvem průmyslu.

Energetický regulační úřad již dříve uvedl, že vypíše podporu pro existující zdroje. "Pracujeme s tím, že Evropská komise skutečně tu podporu posuzuje jako existující, jak tvrdí ministerstvo průmyslu a obchodu. My ale ty informace nemáme," uvedl minulý týden mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Pokud podle něj v budoucnu Evropská komise prohlásí, že měla být podpora obnovitelným zdrojům mezi lety 2006 a 2012 posuzována jako nová, bude cenové rozhodnutí vlastně neplatné. Podporu ale ERÚ nevypíše pro zdroje, které se budou připojovat v příštím roce, dokud ji neodsouhlasí Evropská komise.

V pracovním návrhu cenového rozhodnutí úřad minulý týden výslovně napsal, že má jít o podporované zdroje energie, přičemž podpora "se považuje za existující". "Stejně jako je poskytovatel veřejné podpory odpovědný za její poskytnutí či neposkytnutí, tak je i její příjemce odpovědný za její čerpání, a to i v případech, kdy se jedná o nedovolenou veřejnou podporu," dodal v rozhodnutí úřad.

Vláda se už jednou situací kolem výplaty podpory obnovitelným zdrojům na příští rok zabývala, když začátkem prosince schválila vládní usnesení, které mělo výplatu umožnit. ERÚ to ale tehdy odmítl učinit s tím, že materiál situaci vůbec neřeší.

Mládek tehdy v reakci řekl, že řešení pro vyplacení podpory obnovitelným zdrojům na příští rok se v každém případě najde. A to se i stalo formou nařízení vlády.

"ERÚ nechával svým postupem mimo zákonné mantinely v nejistotě přes dvě desítky tisíc příjemců podpory. Pokud by v příštím roce státem garantovanou podporu ERÚ nevypsal, hrozil by většině těchto společností krach," uvedl výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. Prezident a vláda by se podle něj měli zabývat situací ve vedení ERÚ a přijmout taková opatření, aby se již podobná krizová situace neopakovala.

Podle České fotovoltaické průmyslové asociace ERÚ vydal cenové rozhodnutí, které podle zákona vydat má. "Ale v každém případě je dobře, že se to nakonec podařilo, byť bylo třeba splnit různé, z našeho pohledu nesmyslné požadavky ERÚ," dodal mluvčí asociace Miloš Cihelka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist