Tři stovky ze sedmi set studentů speciální pedagogiky, kteří kvůli odebrání akreditace nemohou dokončit Univerzitu Jana Amose Komenského (UJAK), už odešly studovat na Katolickou univerzitu do slovenského Ružomberku. Ti, na které místo nevyšlo, si našli Dolnoslezskou vysokou školu v polské Vratislavi. Tam se jim, stejně jako na Slovensku, snaží vyjít maximálně vstříc. Když se včas zapíší, nejpozději letos v prosinci by mohli odejít s magisterským diplomem.
Odebrání akreditace zasáhlo nejvíc učitele, kteří si na škole podle nového zákona dodělávali kvalifikaci, aby mohli dál učit. Studují při zaměstnání, na UJAK se přihlásili hlavně proto, že výuka probíhala mimo pracovní dobu o víkendech.
"Studenty, kteří mají splněný první ročník, vezmou v Polsku prakticky hned, do září tak splní třetí a čtvrtý semestr," předávají si studenti informace na interní stránce. Na polské vysoké škole jim prý slíbili, že výuka bude jen v sobotu a neděli a pak až deset dní v červenci, aby splnili požadovaný počet hodin. Za rok studia zaplatí 31 tisíc korun v případě, že peníze pošlou najednou.
Nabídka se na studentském serveru objevila teprve před třemi týdny, nastupovat přitom měli ještě v únoru a přihlášených je zhruba sedmdesát studentů.
Stále však není potvrzené, že české ministerstvo školství diplomy z polské vysoké školy uzná. Náměstek české ministryně školství Václav Pícl pouze napsal, že uznání "předpokládá". Nevyjádřil se už k tomu, že absolventi Dolnoslezské vysoké školy mohou v Polsku učit ve speciálních třídách, v běžných třídách pak jen děti od 3 do 9 let. Takové vzdělání by pro učitele na českých základních školách nemuselo stačit.
Komenského univerzita zatím studentům tuto cestu nedoporučila. "Byla to čistě studentská iniciativa. S vedením jsme v kontaktu a zatím zjišťujeme, jestli bude uznání diplomů možné," říká Jan Červenka, tiskový mluvčí univerzity. Upozorňuje na to, že část učitelů se nepřihlásila nikam a čeká, jestli škola akreditaci přece jenom dostane, aby mohli dostudovat tam.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Pedagogické fakulty v Česku přitom kvůli studentům UJAK vypsaly mimořádné přijímací zkoušky. Zájem ale nebyl nijak velký. Na Masarykově univerzitě v Brně dali k dispozici 150 míst, přihlásilo se však jen 59 uchazečů, uspělo jich o deset méně. V Brně přitom výuka probíhá většinou v pátek odpoledne a v sobotu.
Studentům ale škola nezaručila, že jim uzná již splněné předměty. Někteří nechtěli prodlužovat studium nebo měli problém s náročností zkoušek či výuky. "V Brně je cizí jazyk na vyšší úrovni a to bych nezvládla, proto jsem šla na UJAK, kde jazyk nebyl. V Česku jsem nic dalšího nezkoušela," vysvětluje na Facebooku Chceme UJAK! Marie Spurná, proč míří do Polska.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist