Nemocnicím v Česku v současnosti chybí tolik sester, že musí omezovat počty lůžek. Začněme vozit sestry ze zahraničí - navrhují okamžité řešení šéfové nemocnic a profesní organizace.
Český zdravotní personál v posledních letech odchází například do Rakouska a Německa nebo úplně mimo obor, kde za méně náročnou práci dostane lépe zaplaceno.
V Česku se o zvýšení platů, které by nalákalo nové sestry, zatím jenom mluví. A plánované zkrácení zdravotnického vzdělávání, jež by pustilo sestry rychleji do praxe, přinese efekt až za několik let.
60 sester
chybí v největší české nemocnici – pražském Motole.
Ministerstvo zdravotnictví už požádalo úřad ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o pomoc s vytipováním lokalit, které by mohly do Česka potřebný personál poslat.
"Je to samozřejmě nejrychlejší a nejefektivnější pomoc. Mluvili jsme o tom, že máme velkou a dobrou zkušenost s Ukrajinou," nastínila možný směr náměstkyně ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka Lenka Teska Arnoštová (oba ČSSD) s tím, že se nabízí oslovit i Slovensko a Polsko.
Dovoz sester z těchto dvou zemí by mohl jít poměrně rychle − Polkám stačí jazyková zkouška, Slovenky nemusí skládat ani tu, navíc už často v českých nemocnicích pracují. Otázkou je ale ochota. Tu vidí ředitel pražského Motola Miloslav Ludvík právě na Ukrajině. "V tuto chvíli je to asi jediný možný krok, jediné možné místo, kam se dá sáhnout," říká s tím, že Ukrajinky ale budou muset složit odbornou zkoušku v češtině. "Pravděpodobně je nebudeme moci nasadit hned jako sestry, nejprve budou vykonávat pomocné práce a přitom se budou moci vzdělávat v jazyce," odhaduje Ludvík.
Uvítal by, kdyby ministerstvo zahraničí zařadilo ukrajinské sestry na seznam zaměstnanců přijímaných v mírnějším režimu.
Ministerstvo už schválilo vstřícnější přístup pro 500 vysoce kvalifikovaných Ukrajinců, teď uvažuje o tom, že projekt rozšíří i na pozice s nižší kvalifikací. "O problému zdravotních sester víme a nevylučujeme, že do projektu budou zařazeny později," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.
Jiné řešení než dovoz personálu nevidí ani prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. "Bohužel je to cesta, kterou se teď asi musíme dát," poukazuje na to, že z vlastních zdrojů Česko příliš čerpat nemůže, protože včas nezareagovalo na to, že ze zdravotnických škol vychází rok od roku méně absolventek. Za posledních 30 let klesly jejich počty o 36 procent.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
"Když si spočítáte, kolik lidí je dnes na středních zdravotnických školách, kolik jich je na vysokých a kolik jich asi půjde do praxe, tak vám z toho vyjde, že prostě musíme sestry dovézt," říká Ludvík, který nedostatek sester v největší české nemocnici dle svých slov řeší denně.
Problém prohlubuje i to, že novopečené sestry po škole často do oboru ani nenastoupí nebo za čas odcházejí jinam. "Ve chvíli, kdy máte na oddělení méně sester, musí zvládat práci daleko náročnější. Musí zastupovat své kolegyně, a pracovat tedy mnohem více hodin, než by měly. A proto odcházejí raději mimo obor, kde třeba dostanou daleko vyšší ohodnocení," popisuje řetězec příčin a následků Šochmanová.
V Motole chybí podle Ludvíka asi 60 sester. Ředitel se například snaží přemlouvat zaměstnankyně s malými dětmi, aby se vrátily dřív z rodičovské dovolené. Stejný problém řeší nejen další velké nemocnice, ale často i ty menší.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist