Když ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) vyzval v dubnu české řidiče, aby mu posílali e-mailem připomínky k návrhu nového bodového systému, v necelé tisícovce podnětů často zaznívalo: nechceme opilé a zfetované lidi za volantem. Ťok slíbil, že dobré návrhy do zákona zapracuje, a ukázal i první příklady.

Jeden z účinných a ověřených receptů na silniční recidivisty však mezi nimi chybí. Ťokovi úředníci opakovaně tvrdí, že s ním počítají, přesto ho nechávají v šuplíku. Jde o povinné rehabilitační kurzy s dopravními psychology. Museli by je podstoupit všichni, kdo chtějí zpět řidičský průkaz.

"Týká se to nejen opilých řidičů, ale i těch, kteří řídili pod vlivem návykových látek, a také vybodovaných řidičů," říká Petr Zámečník, který v brněnském Centru dopravního výzkumu šest let testoval přínos terapií a zjistil, že skupinová sezení pomáhají snížit počet nebezpečných řidičů. "Detailně se s nimi probírá, co provedli. Většina z nich si uvědomí, že jim odebrání řidičského průkazu způsobilo v životě tolik problémů, že už to nechtějí zažít," dodává Zámečníkův kolega Pavel Řezáč.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se