Kdybychom chtěli studovat Darwinův boj o přežití v reálném světě a ve zrychlené podobě, nejlepší místo najdeme na cyklostezce. Respektive na cestě, která je určena pro cyklisty, chodce a často také − alespoň podle tušeného záměru projektantů − pro mnoho dalších variant pohybu: na koloběžkách a pojízdných prknech všeho druhu, případně pro běh či rychlochůzi. Základním mottem všech pohybujících se je soudě podle jejich chování věta: "Nesnáším bližního svého."

Láska mezi těmito různorodými skupinami rozhodně nepanuje. O tom, že by cyklostezky představovaly bezpečný prostor pro všechny, o němž hovoří jejich propagátoři z řad místních politiků, nemůže být ani řeč.

Neformálním králem cyklostezky je samozřejmě cyklista. Koneckonců kde jinde má být vůdcem než v prostoru, který je mu určen už názvem. Cyklisté proto s velkým despektem, ba přímo nelibostí, hledí na všechny necyklisty, neboť ti na správné cyklostezce nemají co dělat.

Druhou největší skupinou jsou chodci, kteří nejraději zabírají celou šíři stezky. Jedině tak mohou ukázat, kdo je tady (taky) pánem. Sabotují tím nejen z jejich pohledu nenáviděné cyklisty, ale všechny ostatní, již se na cestě vyskytují. Chodci je častují vražednými pohledy, které získávají sílu trinitroto­luenu ve chvíli, kdy před nimi musí uhnout. Protože i rychlejší chodci jsou samozřejmě rušiteli. O běžcích či bruslařích ani nemluvě.

Ale vůbec nejhorší jsou ti, kteří jezdí na longboardech, pennyboardech či skateboardech. Ti se dočkají pohledů a poznámek horších než posedávající skupinky snowboardistů uprostřed sjezdovky. Protože prkno prostě na cyklostezku nepatří a jeho uživatelé už vůbec ne. Představa vzájemné idyly v praxi nefunguje, naopak je to boj o život v přímém přenosu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.