Představte si, že by stát řekl: Každému občanovi budeme vyplácet 15 tisíc korun měsíčně, kdo chce, ať dál pracuje a bude mít víc, kdo nechce, ať zůstane v posteli. Ano, každému, mně, vám, vaší babičce, vašemu nezaměstnanému sousedovi, matce na mateřské, vašemu šéfovi v práci − všem. Zároveň se zruší všechny další dávky, podpory, důchody a papíry a úřady s nimi spojené. Nesmysl? Ne. Zkouší to teď ve Spojených státech a nejnověji ve Finsku.
V Americe si to vzal za úkol majitel Y Combinatoru Sam Altman, který pomohl vyrůst třeba Airbnb. Základní nepodmíněný příjem vyzkouší v Oaklandu v Kalifornii na zhruba stovce lidí. Budou jim vyplácet jeden až dva tisíce dolarů každý měsíc a zkoumat, jak to ovlivní jejich život. Podobně ve Finsku Juha Sipilä, milionář protřelý byznysem a současný premiér, zavelel, že od roku 2017 se v zemi rozjede podobný projekt: 560 eur měsíčně pro dva tisíce náhodně vybraných lidí v produktivním věku.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.







