Koalice v Praze vydrží až do voleb, slibuje pražská primátorka Adriana Krnáčová. Na zbývající část volebního období má velké plány.

Chce vybudovat tisíce nových parkovacích míst, přichystat stavbu nové radnice a muzea moderního umění, které by se podobalo slavnému Guggenheimovu muzeu v New Yorku.

Jako bývalá šéfka protikorupční organizace Transparency International a významná členka vládního hnutí ANO ale musí sledovat i "velkou" politiku, což ji ne vždy těší.

HN: Co říkáte na čerstvě schválený zákon o střetu zájmů, který zakazuje ministrům vlastnit média a zapovídá firmám, v nichž ministr drží aspoň čtvrtinový podíl, získávat dotace a státní zakázky?

Je to pozitivní. Souhlasím s tím zákonem.

HN: Kdybyste byla ve sněmovně, hlasovala byste pro tento zákon?

Být ve sněmovně, budu respektovat rozhodnutí klubu.

HN: Rozhodnutí ANO bylo hlasovat proti.

Jsem loajální k naší straně, takže bych hlasovala proti. Ale jak jsem už řekla, a za tím si stojím, můj osobní názor je, že je to dobře, když takový zákon budeme mít. Nyní to ale nemohu hodnotit. Ten zákon musí vejít v platnost a musí se vyhodnotit v pilotním projektu.

HN: Co je ten pilotní projekt?

Bude fungovat třeba dva roky a pak mohu odpovědět, zda je funkční, nebo ne.

HN: Takže pilotní projekt je Andrej Babiš.

Ne, pilotní projekt je trvání toho zákona.

HN: Andrej Babiš nevyloučil koalice s komunisty. Řekl, že by je nedokázal přehlížet. Jak se k tomu stavíte vy?

V Praze koalici s komunisty nemáme a nyní ta otázka není namístě. Řešili bychom to v situaci, kdy by to nastalo, ale ne teď. Výrok Andreje Babiše nechci hodnotit.

HN: Není to principiální záležitost?

Ne, ta situace nyní neexistuje. Když nastane, tak se tím budu zabývat a budu uvažovat, zda je to pro mě principiální otázka v kontextu situace, která nastane.

HN: Principy se ale neřídí podle kontextu. Od toho to jsou přece principy.

Ne, principy politika se řídí podle kontextu. A pak můžete do kontextu aplikovat svoje principy. Ale třeba v Praze si koalici s komunisty nedokážu představit.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se