Když se pacient s obtížemi vydá k praktickému lékaři, musí se smířit s tím, že často odejde bez receptu a do čekárny se bude muset posadit ještě nejméně jednou, tentokrát u specialisty. Nyní ale padl rozsudek, který by to mohl změnit.
Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), které zapovídalo, aby léčiva na zvětšenou prostatu kromě urologů předepisovali také praktici. Soudce nehodnotil, jestli je omezení správné, pouze řekl, že lékový ústav své rozhodnutí dostatečně nepodložil důkazy.
Ústav vytváří seznamy léků, které nehradí zdravotní pojišťovna, když je předepíše "obvodní" lékař. Pokud je ale přesto předepíše, pacient si je musí zaplatit sám. Praktičtí lékaři si stěžují, že je tento seznam zbytečně dlouhý, svazuje jim ruce a v důsledku diskriminuje pacienty.
◼ Ještě před týdnem to vypadalo, že budou ve středu pacienti čekat před ordinacemi praktických lékařů marně. Takzvaní obvodní lékaři hrozili, že pokud ministerstvo nezvedne kapitační platbu, tedy platbu za registrovaného pacienta, zavřou na protest své ordinace.
◼ Platba "na hlavu" se pohybuje kolem padesáti korun a už osm let se výrazněji nezvedla. Praktici požadovali šestiprocentní nárůst, nakonec ustoupili a kývli na dvě procenta.
◼ Kromě peněz chtěli také rozšířit kompetence. "Ministerstvo přislíbilo neprodleně zahájit revizi omezení tak, aby praktický lékař mohl poskytovat péči pacientům ve svojí ordinaci a nemusel je zbytečně odesílat pro recept k jinému lékaři," uvedlo Sdružení praktických lékařů po schůzce se zástupci ministerstva.
"Když přijdou ke specialistovi, tak dostanou vše hrazené ze zdravotního pojištění, když se stejnou diagnózou přijdou k praktikovi, tak se jim dostane omezené péče," říká praktický lékař a místopředseda Společnosti všeobecného lékařství Igor Karen, který zároveň kandiduje do Senátu za hnutí ANO.
Na neprůhledná rozhodnutí lékového ústavu si stěžuje i Platforma zdravotních pojištěnců a Ondřej Dostál, který byl donedávna právníkem platformy a nově působí v poradenské společnosti PwC Legal. Nový rozsudek by podle něj mohl být odrazem ke změně, byť se týká jen jedné skupiny léků.
"Soud verdiktem říká, že omezení nemá být výsledkem dohody aktuálního manažera farmaceutické firmy s aktuálním manažerem pojišťovny, ale je to záležitost, která má nějaká pravidla hry," vysvětluje Dostál. Rozsudek přišel v době, kdy praktičtí lékaři hrozili, že na protest zavřou ordinace. Kromě toho, že chtěli po letech navýšit platby "na hlavu", tedy za registrovaného pacienta, stěžovali si i na omezené pravomoci.
"Ministerstvo zdravotnictví souhlasí a na tomto se s praktiky shodlo, že je potřebné, aby se nově vymezily skupiny léčiv, u kterých je vhodné, aby léčbu zahájil nebo vedl praktický lékař," uvedl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha. Dodal ale, že rozhodování o omezeních v předepisování léků je plně na lékovém ústavu.
Sdružení praktických lékařů se se zástupci ministerstva dohodlo i na navýšení plateb, a tak protest odvolalo.
Lékový ústav zatím nechtěl předjímat, jak bude v případě léků na zvětšenou prostatu postupovat. "Jisté je, že pokud by ústav i nadále zachoval u této skupiny léčiv stávající omezení, bude nutné jej podrobněji odůvodnit," řekla pouze mluvčí ústavu Lucie Přinesdomová.
SÚKL se nejspíš bude muset zeptat na názor České urologické společnosti.
Ta je zatím pro to, aby předepisování léků na prostatu zůstalo v rukou urologů, protože jen oni dokážou určit, kdy je třeba lék nasadit a kdy ho naopak pacient může přestat užívat.
"Praktik nedokáže vyhodnotit nálezy při vyšetření konečníku, hodnoty prostatického antigenu a tak dál," říká šéf společnosti Marek Babjuk. Dodává ale, že až se na ně lékový ústav obrátí, věc znovu projednají.
Karen by byl rád, kdyby on a další praktici mohli předepisovat třeba pestřejší paletu léků na alergickou rýmu, zánět spojivek nebo cukrovku. "Dnes máte v Česku skoro 900 tisíc pacientů s cukrovkou. Epidemii diabetu nezvládnete jenom v ambulancích diabetologů, kterých je pár set," je přesvědčen Karen.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist