Prezident Miloš Zeman má neuvěřitelnou schopnost říkat nevhodné věci v nevhodné chvíli. Obvykle se zdá, že jde o záměrnou strategii, kterou se český prezident pokouší provokovat a strhnout tak na sebe pozornost. Jsou ale i chvíle, kdy se taková "nemístná prostořekost" až chlubilství obrací proti zájmům samotného prezidenta, a pak se nedá hovořit o provokaci a promyšlené strategii, nýbrž přinejmenším o neprozíravosti, ne-li rovnou o diplomatické hlouposti.

Splátka dluhu u Schapira

O nejčerstvějším prohlášení prezidenta, že velvyslancem ve Spojených státech se stane jeho poradce pro zahraniční politiku Hynek Kmoníček, to platí zcela jistě. Nic takového si rozumný politik nedovolí zveřejnit, dokud nemá potvrzení druhé strany. A to Zeman momentálně nemá. Navíc je veřejně známo, že český prezident už řadu měsíců ostrakizuje amerického velvyslance v Praze Andrewa Schapira. Ten si totiž dovolil kritizovat Zemanovu cestu do Moskvy, kam kvůli anexi Krymu odmítli jiní státníci jet.

Očekávat nyní, že Američané dají Zemanovi Kmoníčka zadarmo, je vskutku naivní, i v diplomacii funguje řád splátek dluhů.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se