Zase to byly nervy. K nevydržení. Vy to, milí čtenáři, možná už teď víte, držitel Nobelovy ceny za literaturu 2016 je už asi na světě (ve čtvrtek jednu hodinu to bouchne, mělo bouchnout, bouchlo), ale v čase psaní tohoto textu to tedy vůbec jasné nebylo. Naopak. Zamotávalo se to jako skoro vždycky, takže ani nejlepší sázkové kanceláře jako Landbrokes si s kurzy na literáty nobeliány tak úplně nevěděly rady, i když poradit si musely.
Loni, kdy vyhrála běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová, bylo vše jasné jak v loženém mariáši. Sázkaři se po letech trefili naprosto přesně, což je vzhledem k překvapivým rozhodnutím z minulosti nevídaná věc. Jako by se Nobelův výbor pro udělení ceny za literatury stával ještě politicky průhlednějším, takže i průměrnému bookmakerovi stačí udělat drobnou novinovou politickou analýzu a přibližně se trefit musí.
Jenže těch politických ohledů je v dnešním světě tolik, že se musí vážit mnohem, mnohem opatrněji.
Člověk by řekl, že každodenní záběry rozbombardovaného Aleppa a tisíců uprchlíků na cestě samozřejmě favorizují nějakého syrského autora. A protože syrský básník Adonis (kurz 6 : 1), žijící v pařížském exilu, je už řadu let favoritem sázkových kanceláří i literárních odborníků, Nobelova cena by mohla být právě jeho. Adonisovy básně sice nikdo v Česku příliš nezná, víme ale, že v sobě nesou "jiný arabský svět" ("arabské básnictví nikdy nebylo náboženské," tvrdí Adonis), než známe ze záběrů násilí v Sýrii, z popravčí práce či atentátů teroristů Daeše.
"Vyčítají mi, že nejsem na straně revoluce," řekl Adonis v rozhovoru pro The New York Review of Books. "Spisovatel ale nemůže nikdy být na straně zabíjení. To není možné. Ale někteří lidé zabíjení a násilí milují. Jak může být básník nebo malíř na straně někoho, kdo vběhne s pásem výbušnin do školy a vyhodí se do povětří?"
Adonisův protest proti šílenství velmocí, politiky a náboženství, který ovšem není hlavním tématem jeho psaní, letos zastiňoval keňský spisovatel Ngugi Wa Thiong'o (4 : 1). Snad i proto, že jeho psaní reprezentuje diskurz antikolonialismu, snad proto, že poslední africký spisovatel tmavé pleti Wole Soyinka dostal Nobelovku před třiceti lety.
Každopádně Ngugi Wa Thiong'o byl letošním favoritem, který suverénně zastínil i dlouholeté pretendenty, jakým je král relativně náročnější mainstreamové literatury Haruki Murakami (5 : 1) nebo nejlepší vypravěč druhé poloviny 20. století Philip Roth (12 : 1).
Roth a Murakami dostali své Nobelovky od čtenářů už dávno, takže je vlastně ani nepotřebují, tak jako Salman Rushdie (66 : 1) nebo Milan Kundera, který se nepřestává objevovat v seznamu potenciálních laureátů se stabilním kurzem 50 : 1. A tak jediný, kdo by takové uznání jistě ve své literární kariéře potřeboval, je norský spisovatel Jon Fosse (12 : 1), který je v Česku známý hlavně z minimalistického existenciálního diptychu Melancholie.
Ano, je to bohužel tak, při udělování Nobelovy ceny za literaturu dělá vždy největší paseku literatura! Komplikuje politické rozhodování, které by se snad i dalo každoročně nějak vyvážit, jenže pak si výbor zrovínka vzpomene, že to celé "má být o knihách, básních, románech, divadelních hrách, esejích, krásném, chytrém, objevném psaní", a přehledný svět angažované literatury se hroutí. A tak jednomu nezbývá než si tentokrát alespoň cvičně sám zahlasovat a tomu zatracenému severskému bídákovi Fossemu, který se zarývá do každého záhybu kůže a mozku, to prostě dát jen tak za sebe.
A co milý a neustále čekající Syřan Adonis? Ať čeká dál, s těmi, co s ním dlouho stojí v řadě. Není to vůbec špatná společnost, navýsost literární, poetická, tak jako Adonisova poezie, jíž se tu neumělým překladem hluboce klaním… Nový Noe:
"Plujeme v Arše, blátem a deštěm / Vesla co přísliby Boží / Žijeme − a zbytek lidstva zmírá / Na vlnách plujeme, životy svázané / provazy mrtvol na báni všehomíra / Však k nebi tiše rozevírané / světlíky prosby věčné…"
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist