Napojení na německou dálniční síť, místní letiště a dálnice D6 dělají z Chebu atraktivní lokalitu pro investory, kteří ve zdejší průmyslové zóně hojně budují své závody.
Jen v posledním roce tak učinilo Tchibo nebo čínský výrobce tlumičů BWI. Počet firem ve městě nejspíš ještě výrazně naroste, protože vláda s největší pravděpodobností schválí plán, jenž zde do roku 2022 počítá s výstavbou druhé průmyslové zóny.
Japonci investují v Chebu půl miliardy. Rozšiřují výrobu pěnového plastu pro automobilky - čtěte ZDE
Investoři, kteří v budoucnu do nového průmyslového parku přijdou, mohou ovšem narazit na podstatný problém − nebude zde nikdo, kdo by v jejich závodě pracoval.
17 firem
již působí nebo staví v průmyslové zóně v Chebu. K největším patří DHL, Tchibo a Playmobil.
Jen 1,2 uchazeče na volné místo
V září bylo na Chebsku bez práce jen 2361 lidí, což představuje nezaměstnanost pouze 3,5 procenta. Na volné pracovní místo zde připadá 1,2 uchazeče. To Cheb řadí na šesté místo mezi okresy s nejnižším poměrem uchazeče na jedno volné pracovní místo.
Nabídek práce přitom ve městě stále přibývá. V minulém měsíci jich bylo 1981 a očekává se, že číslo ještě poroste. Svou výrobu zde plánuje rozšířit společnost JSP z oblasti autoprůmyslu, velký sklad buduje zmíněné Tchibo a závod minulý týden zprovoznila i společnost BWI. Brzy se tak může stát, že počet nabízených pozic přeroste počet lidí bez zaměstnání.
Situaci by mohl vyřešit příchod pracovníků z okolních okresů. Na Karlovarsku a Sokolovsku je momentálně bez práce celkem 9422 lidí, přičemž firmy zde nabízí jenom něco přes dva tisíce pracovních pozic.
Tchibo bude z Chebu zásobovat německý trh. Nové distribuční centrum zaměstná stovky lidí - čtěte ZDE
"Dlouhá léta město ztrácelo přibližně sto lidí. Toto se minulý rok změnilo a my doufáme, že by tento trend mohl pokračovat a lidé by se mohli i nadále přestěhovávat," říká starosta Chebu Petr Navrátil. "Přirozeně chceme být místem, kde se nabízí práce i pro okolní okresy, pokud je tam nezaměstnanost vyšší a z různých důvodů tam investoři nepřichází," podotýká.
Firmy poptávají stovky lidí
Přibližně sto zaměstnanců shání výrobce obalových materiálů Deufol, který v Chebu spustí výrobu na jaře příštího roku. Nábor zaměstnanců, jenž běží od srpna, je zatím úspěšný jen částečně. "Daří se nám hledat lidi do výroby, horší je situace u vyšších pozic," uvádí technologický ředitel závodu Pavel Svoboda s tím, že zatím proběhlo pouze první kolo pohovorů. Zájemce o pozice ve výrobě se firma snaží nalákat pomocí různých výkonnostních bonusů nebo docházkových prémií.
Japonská společnost JSP svou továrnu na výrobu pěnových granulí pro automobilový průmysl v chebské průmyslové zóně již má. V následujících letech ale plánuje svou výrobu rozšířit a zaměstnat rovněž stovku nových lidí. "S obtížemi při hledání nových lidí nepočítáme, nábor bude pozvolný," tvrdí Jiří Slezák z JSP.
Distribuční centrum firmy Tchibo v chebském parku by se svými rozměry mělo stát druhou nejrozlehlejší logistickou halou v Česku. Větší bude už jen sklad Amazonu v Dobrovízi. Producent kávy a prodejce spotřebního zboží vytvoří v Chebu do konce roku 2018 až 500 pracovních míst. "Lokalita byla z naší strany vybrána vzhledem k velmi vhodné poloze vůči Německu a jeho síti dálnic," říká Eva Kotýnková ze společnosti Tchibo, která při náboru lidí spoléhá na zvuk firemní značky. "Důležité bylo, že chebský průmysl nabídl dostatečně velkou plochu pro výstavbu tak velkého areálu," doplňuje.
V nedalekém Ostrově navíc otevřela na jaře svou továrnu na autozámky společnost Witte. Hned od počátku má problém nalézt vhodné kandidáty na odborné pozice, jako jsou průmysloví inženýři nebo nástrojáři. "Ta situace stále trvá," uvádí po půl roce mluvčí Michaela Matuchová. Z výstavby druhého průmyslového areálu v Chebu tak radost nemá. "Nová průmyslová zóna naší situaci nepomůže, spíše naopak," dodává.
Nepřipravené lokality na Ústecku
Průmyslové parky by proto bylo vhodné v budoucnu umísťovat do lokalit s vyšší nezaměstnaností. Nejhorší je situace v Ústeckém kraji, konkrétně na Mostecku, kde na volné místo připadá 5,9 uchazeče. Práci nemá 10,6 procenta obyvatel, což je spolu s okresem Karviná nejvyšší číslo v republice.
"Technický stav navrhovaných lokalit z těchto regionů či jejich rozloha neodpovídaly našim požadavkům," vysvětluje Petra Menclová z agentury CzechInvest, proč se žádný brownfield z Ústeckého nebo třeba Moravskoslezského kraje nedostal mezi čtyři plánované průmyslové parky. Kromě Chebu stát podpořil ještě Veselí nad Moravou, Moravské Budějovice a Veselí nad Lužnicí. CzechInvest společně s ministerstvem průmyslu a obchodu podle Menclové hledal takové lokality, kde by průmyslový park mohl vyrůst v horizontu tří až pěti let.
Důležitou roli hraje i atraktivita pro investory. Například v blízkosti Mostu se již nachází průmyslová zóna Joseph, která je však stále z velké části nevyužita a investorům nabízí přes 62 hektarů volných ploch. Volné prostory jsou také v průmyslové zóně Triangle u Žatce nebo v Ostravě-Mošnově.
Zájem firem se začal měnit až v poslední době, když město Most snížilo prodejní cenu pozemků z 370 na 340 korun za metr čtvereční. Do regionu přichází například americký výrobce vonných svíček Yankee Candle, který nabídne až 400 pracovních míst. V parku Triangle pak za 23 miliard korun vybuduje svou první továrnu mimo asijský kontinent jihokorejský producent pneumatik Nexen.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist