Nástup stovek francouzských policistů k vyklizení slumového městečka na dohled od tunelů vedoucích pod kanál La Manche byl neodvratný. Situace řádově šesti až osmi tisíc uprchlíků, kteří doufají, že se jejich sny splní ve Spojeném království, se stala neudržitelnou. Vládní plán rozmístit migranty do několika stovek středisek ve městech po celé zemi proto vypadá racionálně. Tato představa se však nutně střetne s realitou společnosti žijící po řadu měsíců ve výjimečném stavu po sérii teroristických atentátů. Čas řešit vleklý problém se krátí každým dnem, se kterým se blíží jarní prezidentské a parlamentní volby, kde ve svůj velký úspěch doufá vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová. Ta svou politiku sice zbavila nejodpudivějších rasistických a antisemitských výstřelků svého otce, ale ostře odmítá dnešní přistěhovalce i ty, kteří ve Francii žijí po několik generací.

Džungle v Calais se stala symptomem chorob francouzské společnosti. Společnosti, které přerostl přes hlavu imigrační problém, protože desetiletí ponechávala "obtížná" předměstí fakticky svému osudu. Společnosti frustrované vysokou nezaměstnaností, za kterou nemůže menší produktivita − Francie se svým výkonem stále řadí mezi nejbohatší země světa −, ale sešněrovaný pracovní trh, kde zákony chrání zaměstnané natolik, že firmy nechtějí přijímat lidi na stálý úvazek. Společnosti, jejíž bezpečnostní složky jsou přetíženy takřka trvalou mobilizací po teroristických útocích.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru