Do komerčních nemovitostí investuje přes realitní fondy čím dál více Čechů. "Vzniknou zde proto další nemovitostní fondy pro drobné investory. Tedy pro lidi, kteří mohou začít investovat už jen s několika stokorunami," míní Filip Kubricht, předseda představenstva Reico investiční společnosti České spořitelny. Ta spravuje ČS nemovitostní fond − největší a nejstarší podílový nemovitostní fond v tuzemsku, jenž příští měsíc oslaví 10 let od svého založení. Fond měl ke konci roku 2016 přes 50 tisíc podílníků a hodnotu aktiv 13,1 miliardy korun.

HN: Před 10 lety jste zakládali první fond pro drobné realitní investory v tuzemsku. Dnes jich je celkem pět, není to málo?

Je to málo. Je škoda, že s tím tenkrát nepřišla Komerční banka nebo jiná velká banka. V Německu mají všechny velké komerční banky svoje investiční dcery jako DEKA, Union Investment nebo Commerzbank a ty provozují nemovitostní fondy. Komerční nemovitosti se dostaly na černou listinu kvůli krizi po roce 2008. Podílové listy se přestaly prodávat. My jsme jich za rok 2009 prodali za necelých 300 milionů, což jsou dnešní optikou zhruba dva týdny prodejů. Teprve po roce 2010 se to začalo pomalu zlepšovat. Díky pokrizovému vývoji se zpřísnily veškeré hloubkové prověrky, technické, právní i finanční, a koupit nemovitost dnes trvá několik měsíců, řádově půl roku. Další věc je, že provozovat nemovitostní fond je administrativně náročné. Pro spoustu bank to do loňského roku nebylo téma, ale myslím, že časy se mění a že na trh přijdou další nemovitostní fondy.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se
Přehled realitních fondů v Česku