Situace energetické firmy ČEZ je podle jejího šéfa Daniela Beneše v mnohém schizofrenní. Na jedné straně má tato polostátní společnost většinu aktiv v tradiční energetice, na druhé se snaží podnikat i v té moderní, která ale její původní byznys pomalu likviduje. Stejně tak jsou zde dva protichůdné postoje akcionářů.

"Cíle jsou tady ekonomické i celospolečenské a jsou někdy v protikladu," říká Beneš v rozhovoru pro HN. Drobní akcionáři by nejraději viděli co největší dividendu, stát má zase s firmou, v níž ovládá 70 procent, i strategické cíle. Nyní je nutné rozhodnout, co dál, říká Beneš. Nevylučuje ani rozdělení firmy.

HN: Před 14 dny jste otevřel velké téma − rozdělení ČEZ na několik firem. Co vás k tomu vede? A jak se na to tvářili vaši akcionáři, tedy hlavně zástupci státu?

Víte, novináři žijí novinářskou zkratkou, vždycky si z prohlášení vytáhnou větu, která zní nejzajímavěji, a pak ji použijí. Ideálně jako titulek. Já jsem neřekl, že chci rozdělit ČEZ. My jsme se bavili o tom, co má ČEZ za sebou, co má ČEZ před sebou, jaká je situace v energetice, jaké jsou hlavní vlivy a výzvy, kterým firma čelí. Z toho vyplynulo, že je nutné vést pragmatickou debatu o tom, jak na současný stav reagovat. A jednou z potenciálních možností je i úvaha o tom, ČEZ rozdělit.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se