Vědci po celém světě se snaží přijít na to, co v těle způsobuje rakovinu, a najít na zákeřnou chorobu lék. Zuzana Kečkéšová se ale rozhodla podívat se na věc z druhé strany. Toužila odpovědět na otázku, proč se naopak v některých orgánech rakovina nikdy nerozvine.

A během svého osmiletého bádání na špičkovém americkém Massachusettském technologickém institutu (MIT) na to přišla − nalezla bílkovinu, která vzniku nádorů brání. Významný objev teď vydala v jednom z vůbec nejprestižnějších vědeckých časopisů na světě, v Nature.

"Měla jsem pocit, že zkoumání buněk, jež jsou odolné vůči rakovině, a našly tak způsob, jak se jí bránit, nám pomůže objevit věci, které by mohly pomoci v boji proti této chorobě," popisuje sedmatřicetiletá vědkyně. Její triumf nese jméno protein LACTB, našla jej v energetických centrech zdravých buněk, v mitochondriích. "Testovali jsme jej na buněčných kulturách a ve spolupráci se švýcarskými vědci jsme se podívali na to, zda je přítomný v lidských nádorech prsu. Při pokusech na laboratorních myších se pak potvrdilo, že když se tento protein zaktivuje v už vytvořených lidských nádorech vpravených do zvířete, vede to k výraznému zmenšení až k zániku onoho nádoru," popisuje mladá badatelka.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se