Konec intervencí je tu. Inflace je nad cílem centrální banky a měla by se tam udržet v dohledné budoucnosti. Sílí navíc domácí inflační tlaky a i na globální scéně zdá se zatím až na bouřlivou politiku není mnoho větších mračen. Zdánlivě tedy nebylo na co čekat.

Odhadnout chování koruny bezprostředně po vypnutí intervencí je složité. I když dlouhodobé fundamenty ukazují na posilování české měny, realita bezprostředně po ukončení režimu může být trochu jiná. Sázky na zisky koruny soudě podle masivního přírůstku devizových rezerv překročily všechny rozumné meze.

Od začátku intervencí vzrostly devizové rezervy centrální banky odhadem kumulativně o více než 80 miliard eur. Podle dosavadních trendů v platební bilanci se dá usuzovat, že zhruba čtvrtina může jít na vrub přirozených fundamentů − přebytku zahraničního obchodu, transferů z EU a přímých zahraničních investic bez odteklých dividend.

Zbytek, tedy 50 až 60 miliard eur, jsou pravděpodobně nejrůznější formy sázek na silnější korunu ve vkladech, dluhopisech a derivátových kontraktech. To je výrazně více, než činí roční přebytek běžného hospodaření české ekonomiky se zahraničím − ten se pohybuje okolo 2 miliard eur.

V této optice vypadá česká koruna jednoduše "překoupeně" a nelze vyloučit, že se dostane načas pod tlak. Malou ochutnávku odbourávání korunových pozic poskytla koruna po včerejším zasedání centrální banky, kdy během několika minut oslabila o více než 20 haléřů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru